Materiał Partnera

Renowacja starych mebli krok po kroku

Renowacja starych mebli krok po kroku

W każdej rodzinie jest co najmniej jeden mebel dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Jednak nawet najintensywniejsze zabiegi pielęgnacyjne nie mogą w pełni zatrzymać wpływu czasu oraz użytkowania. Czasem tez takie sprzęty tkwią na strychu, aż odkryjemy je podczas wielkiego sprzątania. Co zrobić, by przywrócić im dawne piękno? Odpowiedź jest jedna: renowacja.

Urok drewna

Meble wykonane z drewna mają swoje niepowtarzalne piękno. Wnoszą ciepło do każdego pomieszczenia, w którym się znajdują, niezależnie od tego, czy jest to nowoczesny loft, czy salon w stylu kolonialnym. Doskonale prezentują się w każdym stylu, o czym świadczy różnorodność produktów oferowanych przez producentów mebli.

Drewno to trwały i wytrzymały materiał, który może służyć nam przez długie lata – jeśli tylko będziemy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Czas jednak zawsze robi swoje i w pewnym momencie może okazać się, że ukochany mebel odziedziczony po babci jest zbyt zniszczony, by go używać. Ogromną zaletą mebli drewnianych jest możliwość ich naprawiania, czyli renowacji. Rafał Pawelski prowadzi na terenie Warszawy i jej okolic usługi stolarskie, których częścią jest właśnie renowacja mebli stylowych.

Wydobywanie piękna z drewna jest sztuką, którą wykonywać powinien utalentowany artysta, którym w tym przypadku jest stolarz. Oddając nasz mebel do renowacji, wybierzmy takiego, który ma w tej dziedzinie duże doświadczenie.

Renowacja krok po kroku

Pierwszym etapem prac jest demontaż mebla. Tylko to pozwoli stolarzowi dokładnie obejrzeć wszystkie elementy, a następnie w sposób precyzyjny je oczyścić, odnowić i ponownie zabezpieczyć. Wraz z upływem czasu poszczególne elementy się luzują – ponowne złożenie mebla na koniec prac renowacyjnych pozwoli usunąć powstałe szczeliny.

Kolejny krok to usunięcie starej powłoki. W tym celu stolarz wykorzystuje różnego rodzaju środki, zależnie od rodzaju drewna oraz tego, czym było ono wcześniej pokryte. Często używane są to cyklina, skrobak lub szlifierka. W przypadku delikatnych tłoczeń używany jest zmywacz do powłok. Po dokładnym czyszczeniu wykonywane jest szlifowanie za pomocą papieru ściernego – pozwala ono wygładzić powierzchnię drewna.

Kiedy wszystkie elementy mebla są dokładnie oczyszczone i oszlifowane, stolarz przechodzi do uzupełniania ubytków za pomocą forniru oraz szpachlowania. Dobierane są one do barwy mebla tak, by po zakończeniu prac pozostawały jak najmniej widoczne.

Następny etap to ponowne barwienie drewna. Jeśli naszym celem jest przyciemnienie naturalnego koloru drewnianych mebli, wykonywane jest bejcowanie. Pokryta bejcą powierzchnia drewna po wyschnięciu wymaga gruntowania. Dobrym rozwiązaniem będzie tu politura, która nie tylko nie zakrywa faktury drewna, ale dodatkowo nadaje mu połysk.

Ostatni krok to skręcanie i klejenie. Wszystkie elementy są ze sobą na nowo łączone śrubami oraz klejem zgodnie z oryginalnym projektem mebla.

Opracowanie:
Warszawa, Lokajskiego 12 lok. 20
tel. 504 297 649
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz