Materiał Partnera

Renowacja pojazdu zabytkowego

Renowacja pojazdu zabytkowego

Jak wyremontować samochód? To pytanie zadaje sobie każdy kto zainwestował w wiekowy, zabytkowy lub po prostu wyeksploatowany pojazd, a teraz chce przywrócić mu dawny blask. Jedno jest pewne, podczas renowacji trzeba uzbroić się w cierpliwość,  dokładność, wiedzę, odpowiedni sprzęt, czas oraz spory zastrzyk gotówki. Wszystko zależy od stanu remontowanego pojazdu i od tego czy choćby konstrukcyjnie nadwozie jest w dobrej kondycji. Jeśli juz na pierwszy rzut oka widać sporo ubytków to może to oznaczać iż renowacja będzie kosztowna i czasochłonna. Czymże to jest jednak jeśli na końcu możemy cieszyć się naszym „cackiem”.

Określenie zakresu prac

Renowacja samochodów zabytkowych wymaga sporej wiedzy na temat motoryzacji, szczególnie tej sprzed kilkudziesięciu lat, dopytanej, doczytanej, umiejętności oraz analitycznego myślenia. Może zdarzyć się tak, że podczas remontu pojawi się konieczność wymiany elementów, które nie są dostępne na rynku części, a te które są wymagają gruntownej naprawy. Dlatego jeśli nie mamy wiedzy oraz wystarczających umiejętności warto nasz samochód oddać do warsztatu, który wykonuje usługi blacharsko – lakiernicze i zajmuje się renowacją pojazdów. Wtedy możemy mieć pewność, że nasze auto jest w dobrych rękach, a efekt naprawy będzie zadowalający.

Demontaż części

Pierwszym i najważniejszym krokiem w pracach renowacyjnych jest sukcesywny i zaplanowany demontaż części. Należy wykonać go z najwyższą starannością, przygotować spis zdemontowanych elementów oraz utworzyć dokumentację fotograficzną. To pozwoli uniknąć pomyłki przy montażu, da obraz tego co trzeba wymienić, aby samochód był w pełni sprawny, a właścicielowi pojazdu pozwoli zachować pełną historię, która w sposób znaczący podniesie wartość samochodu. W trakcie demontażu fachowcy określą stan pojazdu, będzie możliwe zabezpieczenie elementów przed dalsza korozją oraz precyzyjne wykonanie wyceny i zakres prac lakierniczych oraz blacharskich. Po demontażu części karoseryjnych część zespołu - blacharze mogą zająć się remontem karoserii, a mechanicy pracować nad przywróceniem pojazdowi sprawności technicznej. Pozwala to przyspieszyć proces renowacji samochodu.

Właściwa renowacja samochodu

Renowacja samochodu zabytkowego to złożony proces. Aby samochód zyskał dawny blask jak oryginał sprzed wielu lat potrzeba wykonać ogrom prac u podstaw. Może być potrzebne wykonanie piaskowania. Specjalistyczne materiały ścierne wybierane w zależności od stanu powłok i chronionych materiałów musza być dozowane z najwyższa precyzją. Trzeba pamiętać, że mocniej nie oznacza lepiej. Delikatne wiekowe blachy można łatwo uszkodzić. Kiedy zrobione to zostanie z właściwą intensywnością wówczas pozwoli to usunąć z karoserii resztki lakieru i ukaże ubytki. W kolejnym kroku będzie możliwa fragmentaryczna wymiana, odtworzenie elementów blacharki, konstrukcji. Następnym etapem będzie wykończenie powierzchni i przygotowanie jej pod malowanie. W procesie restauracji karoserii dużą uwagę należy przyłożyć do odpowiedniego zabezpieczenia. Warto zastosować specjalistyczne podkłady reaktywne, epoksydowe lub inne techniki w zależności od sytuacji. Następnym krokiem jest lakierowanie, które odbywa się w specjalnie przygotowanej, automatycznie sterowanej kabinie lakierniczej i z zastosowaniem odpowiednich sprzętów. Trzeba pamiętać, że lakier nie tylko chroni samochód przed korozją, ale jest wisienka na torcie, daje satysfakcję i poczucie dumy dla właściciela pojazdu i dlatego musi zostać nałożony profesjonalnie, starannie. Winien oddawać ducha epoki, ale jednocześnie w nowoczesny sposób zabezpieczać samochód przed działaniem czynników zewnętrznych.

Opracowanie:
Buczkowice, Jama 1103
tel. 664 484 709
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz