Artykuł sponsorowany

Renowacja kanalizacji rękawem

Renowacja kanalizacji rękawem

Renowacja polegająca na naprawie ubytków za pomocą rękawa filcowego nasączonego żywicą, wymaga sprawnego wprowadzenia do kanału materiału naprawczego. Filc potrafi bardzo dobrze się dostosować do miejsc o różnych, niestandardowych strukturach, natomiast żywicę można utwardzić za pomocą wysokiej temperatury. Nowoczesne sposoby umożliwiają wykonanie tej metody bez potrzeby wykopywania kanalizacji.

Gdzie przeprowadza się renowację za pomocą rękawa?

Renowację kanalizacji za pomocą rękawa można przeprowadzić bez potrzeby jej wykopywania. Na początku należy jednak odpowiednio ją wyczyścić. Zazwyczaj odbywa się to przy użyciu pojazdów wyposażonych w aparaturę działającą pod ciśnieniem, albo za pomocą elektrycznych przepychaczy. Następnie trzeba przeglądnąć rurociąg kamerą TV. Dzięki temu specjaliści mogą podjąć decyzję o sposobie naprawy. Ekspert z serwisu kanalizacji AS-EKO w Łodzi tłumaczy: Renowacja rękawem jest przeprowadzana tam, gdzie bezpośredni dostęp do rur przez wykop jest niemożliwy lub bardzo utrudniony. Dzieje się tak w przypadku kanalizacji w halach zapełnionych maszynami, w kanalizacji biegnącej pod budynkami, drogami itp.

Różne sposoby naprawiania ubytków

Renowacja kanalizacji jest zależna od rodzaju uszczerbku. Naprawę punktową, zwaną także shortlining, stosuje się w sytuacji niewielkich, punktowych zniszczeń. Mogą one powstać np. przez wzrastający korzeń, rozszczelnione łączenie lub miejscowe pęknięcia powstałe z innych przyczyn. Całe odcinki kanalizacji naprawia się metodą zwaną „rura w rurę”. W stary, zniszczony kanał wpuszcza się nowe rury z PCV, co zmniejsza przekrój kanału. Kolejną metodą jest naprawa wykonywana za pomocą tzw. packerów. Są to nadmuchane balony, na obwód których zakłada się nasączoną żywicami wykładzinę. W ten sposób przygotowane packery wsuwa się w rurociąg do miejsca, gdzie powstało uszkodzenie. Tam balon zostaje napompowany, dzięki czemu wykładzina dokładnie przykleja się do rury tworząc na jej obwodzie gładką powierzchnię.

Zakończenie naprawy

Wprowadzenie do wnętrza rury pary, wody lub powietrza pod odpowiednim ciśnieniem powoduje utwardzenie żywicy chemoutwardzalnej po upływie określonego czasu. Może to trwać od kilku do kilkunastu godzin. Filc bez problemu układa się w kanałach jajowych czy innych przestrzeniach o niestandardowym kształcie. Ostatnim etapem procesu renowacji kanalizacji rękawem jest stopniowe schładzanie rękawa, aby doprowadzić do zmniejszenia naprężenia wewnętrznego i zniwelowania możliwości jego popękania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz