Materiał Partnera

Remontujesz dom? Zdecyduj się na korek we wnętrzach

Remontujesz dom? Zdecyduj się na korek we wnętrzach

Budowa domu lub remont mieszkania zwykle wiążą się z koniecznością wyboru materiałów wykończeniowych, jakie zostaną zastosowane we wnętrzach. Powinny one być trwałe, estetyczne i funkcjonalne. Ważne jest też, aby nie wpływały negatywnie na atmosferę domu poprzez ograniczanie wymiany tlenu czy kumulowanie wilgoci. Wśród wielu opcji na szczególną uwagę zasługuje korek. Chociaż jest niedoceniany, ma bardzo wiele zalet.

Niedoceniany korek w aranżacji wnętrz

W aranżacji wnętrz wykorzystuje się wiele materiałów o różnych fakturach, kolorach i strukturze. Do najpopularniejszych zaliczają się płytki ceramiczne, drewno w postaci paneli czy boazerii oraz tkaniny i tapety w wielu odmianach. Do mniej znanych, ale wyjątkowo cennych z uwagi na swoje właściwości, należy korek. Większości z nas ten specyficzny materiał kojarzy się głównie z zamykaniem butelek oraz odpornymi na wilgoć i wysokie temperatury podkładkami pod naczynia. Te same cechy oraz kilka innych sprawiają, że jest to również doskonały materiał do wykończenia wnętrz. Sprawdza się zarówno na podłogach, jak i na ścianach czy sufitach, sprawiając, że wnętrza stają się ciche, przytulne i komfortowe.

Jeśli rozważasz możliwość wykorzystania korka w dekoracji wnętrz, zapewne zastanawiasz się, czy jest to materiał dostatecznie trwały, aby na ścianie lub podłodze wytrzymał długie lata. Korek kojarzy się przede wszystkim z delikatną, miękką i kruchą strukturą o niezbyt interesującej fakturze. W rzeczywistości – podobnie jak w przypadku papierowych oklein na panelach podłogowych – techniki produkcji, impregnacji oraz utrwalania powierzchni potrafią zdziałać cuda. Z drugiej strony jest to materiał o barwie naturalnej, dlatego świetnie sprawdza się we wnętrzach o takim charakterze, w tym w modnych ostatnio aranżacjach ekologicznych.

Zalety wykładzin korkowych

Układanie wykładzin korkowych wymaga sporych umiejętności oraz doświadczenia w wykonywaniu prac remontowo-budowlanych. Dlatego najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom z firm takich jak Przedsiębiorstwo Budowlane Eurobud Marcin Mól. Fachowcy doskonale poradzą sobie z przycięciem materiału oraz dobiorą odpowiednie metody jego łączenia i klejenia. Poza tym niewielkim ograniczeniem korek ma wiele cennych zalet, do których można zaliczyć:

  • doskonałe właściwości termoizolacyjne (struktura korka składa się z zamkniętych, wypełnionych powietrzem komórek, która zachowują się tak jak powietrzna izolacja w termosie),
  • naturalną ciepłotę własną i zdolność do utrzymywania stałej temperatury materiału,
  • elastyczność, która zapobiega odkształcaniu się materiału bez względu na obciążenie (na podłodze nie pozostają ślady po meblach),
  • naturalny charakter, który gwarantuje wentylację pomieszczenia,
  • wodoodporność, dzięki której w korek nie wnika para wodna,
  • małą podatność na czynniki biologiczne, w tym pleśnie (wyeliminowanie alergenów).

Możliwość zabezpieczenia powierzchni korka lakierem zapewnia też łatwe utrzymanie w czystości. Korkowe panele czy boazerie są lekkie, dlatego można je przyklejać. Taki sposób montażu eliminuje potrzebę wiercenia dziur w ścianach i zmniejsza koszty wykonania wykończenia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz