Materiał Partnera

Remont po zalaniu mieszkania – od czego zacząć i o czym trzeba pamiętać?

Remont po zalaniu mieszkania – od czego zacząć i o czym trzeba pamiętać?

Zalane mieszkanie chyba dla każdego jest scenariuszem rodem z horroru. Jeśli właśnie taki widok zastałeś po powrocie do domu, niestety czeka Cię gruntowny remont. Wilgoć może zniszczyć sprzęty, meble oraz wsiąkać w ściany i podłogę, powodując rozwój szkodliwych dla zdrowia bakterii i grzybów strzępkowych. Co można zrobić, aby uratować zalane pomieszczenie i czy jest to w ogóle możliwe?

Znalezienie dobrej ekipy remontowej

Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie profesjonalnej ekipy zajmującej się remontami oraz drobnymi pracami budowlanymi. Zdarza się, że zniszczenia spowodowane zalaniem są tak rozległe, że wymagana jest interwencja doświadczonych pracowników budowlanych. Należy pamiętać, aby nie ufać przypadkowym, znalezionym na portalach społecznościowych osobom. Zamiast tego, lepiej poszperać i sprawdzić opinie na temat poszczególnych firm w swojej okolicy. Solidną i godną zaufania firmą jest np. Fachmajster. Jej pracownicy od lat zajmują się budownictwem i usługami związanymi z pracami wykończeniowymi.

Samodzielne wykonanie remontu

Tańszym wyjściem jest samodzielne wyremontowanie zalanego pomieszczenia. Decydując się na nie, trzeba mieć pewność, że sobie poradzimy i postępować krok po kroku. Najpierw należy zrobić zakupy w sklepie budowlanym. Do uratowania mieszkania będą potrzebne:

  • emulsja gruntująca
  • biała cementowa zaprawa szpachlowa
  • dobrej jakości farba białą
  • opcjonalnie farba kolorowa
  • narzędzia malarskie, szpachelek, stalowa paca, papier ścierny.

Osuszenie pomieszczenia i usunięcie zniszczeń

Pierwszym krokiem będzie wyniesienie wszystkich mebli i sprzętów, a także zerwanie nasiąkniętej wilgocią podłogi. W większości przypadków zalaniu ulega kuchnia lub łazienka, dlatego rzadko kiedy zniszczeniu ulegają podłogi drewniane. Jeśli na podłodze mamy płytki – jesteśmy uratowani i czeka nas o wiele mniej pracy. Gdy zamokną panele, parkiet lub inne drewniane powierzchnie, najpewniej konieczna będzie całkowita zmiana podłoża z pomocą ekipy remontowej. Przed rozpoczęciem prac należy pamiętać o dokładnym zdrapaniu starej warstwy farby ze ścian i odczekaniu, aby pomieszczenie całkowicie wyschło.

Preparat gruntujący i masa szpachlowa

Kiedy ściany widocznie przeschną, można zabrać się za nałożenie na całą ich powierzchnię oraz sufit, preparatu gruntującego. Warstwa powinna być cienka i równomierna. Ma ona za zadanie wzmocnić osłabione podłoże i zmniejszyć jego chłonność. Kolejnym krokiem będzie pokrycie zalanych miejsc masą szpachlową. Należy wykonać to za pomocą pacy, a po wyschnięciu masy wyrównać powierzchnię papierem ściernym.

Malowanie ścian

Ostatnim etapem będzie pomalowanie ścian dobrej jakości, białą farbą. Najlepsze będą te, które są przeznaczone do kuchni i łazienek, gdyż cechują się one wysoką odpornością na wilgoć. Między wszystkimi etapami trzeba zrobić odpowiednio długie przerwy, aby każda warstwa mogła swobodnie wyschnąć.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz