Materiał Partnera

Remont łazienki – czym pokryć ściany i podłogi?

Remont łazienki – czym pokryć ściany i podłogi?

Materiały stosowane do wykończenia łazienek muszą cechować się pewnymi właściwościami. Powinny być one łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na uszkodzenia i wilgoć oraz trwałe. Wyróżnić możemy tu materiały, które częściej niż inne stosujemy w łazience – dużą popularnością cieszą się płytki ceramiczne, szczególnie glazura, a także spieki kwarcowe, które na szeroką skalę stosowane są stosunkowo od niedawna.

Zalety i wady glazury w łazience

Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie remontów łazienek są płytki ceramiczne, które wykorzystuje się do pokrycia ścian, podłóg oraz zabudowy wanny czy brodzika. Na rynku materiałów budowlanych dostępne są różne ich rodzaje, które znajdują zastosowanie w wykończeniu nie tylko wnętrza, ale również tarasu czy balkonu. Glazura jest jednak materiałem, który nie może być układany na zewnątrz, a ponadto wykorzystywany jest wyłącznie na ścianach.

Wytwarzana jest z zanieczyszczonego kaolinu i pokrywana szkliwem, który zapewnia całkowita odporność na wilgoć – bez tej powłoki glazura jest wysoko nasiąkliwa. Płytki ceramiczne tego rodzaju są cienkie i kruche, dlatego też nie możemy zastosować ich na podłodze łazienki – pokryjemy nimi natomiast ściany zarówno w łazience, jak i kuchni. Zadanie to powinniśmy powierzyć firmie remontowej, takiej jak przedsiębiorstwo, które prowadzi Jacek Lesznar. Profesjonalista będzie w stanie zrealizować naszą wizję aranżacji łazienki, a przy szerokim wyborze rozmiarów, kolorów i wzorów glazury możliwości są ogromne.

Spiek kwarcowy jako alternatywa dla płytek

Kafelki to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w wykończeniu łazienek, jednak nie jedyne. Ciekawą alternatywę prezentują płyty wykonane ze spieku kwarcowego. Materiał ten jest kompozycją piasku kwarcowego, skał granitowych, iłów łupkowych oraz ceramicznych pigmentów łączoną w procesie mielenia, prasowania i wypiekania. Swoimi parametrami technicznymi i wyglądem dorównuje naturalnemu kamieniowi.

Układanie spieków kwarcowych znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dzięki wysokiej wytrzymałości może być wykorzystywany do pokrycia podłóg, ścian oraz blatów kuchennych i łazienkowych. Mnogość kolorów oraz dostępnych faktur, podobnie jak w przypadku układania glazury, daje wiele możliwości aranżacyjnych. Sprawia, że materiał ten bez trudu dopasujemy do każdego wnętrza.

Spieki kwarcowe są odporne na uszkodzenia oraz plamy, a do ego łatwo się je czyści. Nie oddziałują na nie detergenty i środki odkażające – nie musimy zatem obawiać się przebarwień. Minimalna grubość, w jakiej dostępne są płyty ze spieków kwarcowych, to 3 mm – już ona zapewnia wysokie parametry w zakresie wytrzymałości materiału.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz