Materiał Partnera

Remont domu. Planowanie krok po kroku

Remont domu. Planowanie krok po kroku

Remont domu nie należy do najłatwiejszych zadań. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto miał do czynienia z jakimikolwiek pracami remontowymi. Jednak odpowiednie zaplanowanie wszelkich etapów krok po kroku może zdecydowanie ułatwić te trudne kwestie. Na co zwrócić uwagę podczas planowania prac remontowych? Od czego zacząć? Dowiedz się więcej.

Określenie zakresu prac remontowych to podstawa

Najważniejszą kwestią jest określenie, jakie prace remontowe będą przeprowadzane. Odnowienie całego domu, zwłaszcza w przypadku, kiedy jest on duży, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. To niestety zazwyczaj wiąże się także z wysokimi kosztami. Można je ograniczyć także dzięki odpowiedniemu planowaniu. W jaki sposób tego dokonać? Część prac remontowych można zaplanować do samodzielnego wykonania. Może to być malowanie ściany, czy składanie mebli. Rozkładając remont w czasie, można także wyszukać ciekaw opcje promocyjne na panele podłogowe, czy inne elementy wykorzystywane podczas przeprowadzanych prac. Wówczas nawet decydując się na profesjonalne usługi i tak całość będzie zdecydowanie tańsza.

Wybór odpowiedniej ekipy remontowej

Jedną z podstawowych decyzji, którą należy podjąć już na etapie planowania remontu, jest wybór odpowiedniej firmy remontowej. Trzeba pamiętać, że te dobre bardzo często mają zarezerwowane terminy nawet kilka czy kilkanaście miesięcy do przodu. Dlatego tak naprawdę powinien to być pierwszy krok. Wybór ekipy remontowej nie zależy wyłącznie od terminu. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • doświadczenie,
  • rodzaj oferty,
  • cena,
  • opinie poprzednich klientów.
Jak zauważa specjalista z firmy Kandulski Malermaister: Wielu klientów podczas wyboru firmy budowlanej zwraca uwagę wyłącznie na cenę. Tymczasem powinno to być dodatkowe kryterium. Najważniejsze jest doświadczenie, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe przeprowadzenie wszelkich prac – dodaje.

Ustalenie budżetu remontowego i kalendarza prac

Jedną z istotnych kwestii podczas planowania prac remontowych w domu, jest także ustalenie budżetu. Dzięki temu wiadomo, na jakie produkty można się zdecydować, a które z nich będą zbyt kosztowne. Kwestia ta dotyczy zarówno podłogi, farb do ścian, jak i samego wyposażenia. Równie ważne może być ustalenie kalendarza prac. Warto zawrzeć konkretne terminy w umowie podpisywanej z firmą remontową. Wówczas można mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a Ty unikniesz niepotrzebnych opóźnień. Każda zmiana terminu, czy wydłużające się oczekiwanie na produkty do domu mogą wiązać się z kolejnymi kosztami, których każdy chce zazwyczaj unikać.

Remont domu czy mieszkanie nie musi być tak trudny, jak uważa wiele osób. Odpowiednio zaplanowane prace odciążają właścicieli, którzy w tym czasie mogą zająć się zupełnie innymi kwestiami jak np. szukania idealnego wyposażenia do kuchni, łazienki, czy pokoju.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz