Rejestracja do przedszkola. Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Rejestracja do przedszkola. Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Rekrutacja do przedszkola ma miejsce na wiele miesięcy przed początkiem roku szkolnego. Warto o tym pamiętać, aby nie przegapić żadnego terminu. Podpowiadamy, jak zapisać dziecko do przedszkola i kiedy zaczyna się rekrutacja. Sprawdź najważniejsze daty i dowiedz się, jak wybrać odpowiednie przedszkole dla swojego dziecka i jak zapisać je do wybranej placówki.

Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Nadszedł moment, w którym twoje dziecko idzie do przedszkola? Zanim zapiszesz je do konkretnej placówki, zwróć uwagę na kilka rzeczy - opinię o danym miejscu, odległość od twojego miejsca zamieszkania czy ofertę edukacyjną. Obecnie do wyboru mamy przedszkola o różnym profilu - muzycznym, językowym, czy sportowym. Od tego, w czym specjalizuje się dana placówka, zależą zajęcia dodatkowe, z jakich dziecko będzie mogło korzystać, dlatego wybierz miejsce, które będzie rozwijać zainteresowania malucha.

Ważną rzeczą, na którą również musisz zwrócić uwagę, są godziny otwarcia placówki. Są one szczególnie ważne, gdy oboje rodziców pracuje do późna. Dzięki tej wiedzy będzie ci również łatwiej dostosować godziny pracy opiekunki lub dziadków.

Grupa przedszkolna nie powinna być zbyt liczna - najlepiej, aby nie przekraczała 20 osób. Dowiedz się, czy dziecko będzie mogło bawić się z rówieśnikami. Sprawdź także, jak wyglądają sale, plac zabaw, czy przedszkole posiada meble odpowiednie dla dzieci i czy w pomieszczeniach jest czysto. Pierwsze wrażenie jest ważne, dlatego dobrze, aby dana placówka od razu wzbudzała twoje zaufanie.

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkoli zaczyna się na początku marca. Obowiązek przedszkolny w Polsce dotyczy każdego sześciolatka. O miejsce w placówce mogą ubiegać się także młodsze dzieci – 3-, 4- i 5-letnie. Zanim przystąpimy do zapisów, musimy wybrać przedszkole, które jest dla nas najważniejsze i na którym zależy nam w pierwszej kolejności.

Następnym krokiem jest złożenie wniosku o przyjęcie. Jeśli gmina prowadzi rekrutację internetową, należy zarejestrować dziecko na specjalnej platformie edukacyjnej. W innym przypadku rodzic musi się samodzielnie zgłosić do wybranej placówki po odpowiedni wniosek. Po rejestracji w systemie należy złożyć w przedszkolu pierwszego wyboru podpisany wniosek o przyjęcie a także dokumenty potwierdzające spełnienie kryteriów rekrutacyjnych. W przypadku rodziny wielodzietnej lub niepełnosprawności dziecka do wniosku należy dołączyć również odpowiednie oświadczenie. Samotny rodzic powinien z kolei dostarczyć wniosek o rozwodzie, akt zgonu drugiego rodzica lub oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.

Lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danego przedszkola zostaje opublikowana pod koniec kwietnia. Wówczas należy złożyć potwierdzenie woli zapisu dziecka w przedszkolu, do którego zostało zakwalifikowane. W maju zostanie opublikowana lista dzieci, które zostały przyjęte.Twojemu dziecku nie udało się zakwalifikować do przedszkola? W ciągu 7 dni masz prawo do odwołania od tej decyzji. Jeśli zostanie ono rozpatrzone negatywnie, w czerwcu będzie mogło skorzystać z rekrutacji uzupełniającej. Jej wyniki zazwyczaj podawane są w lipcu.

Kryteria przyjęcia do placówek publicznych

W placówkach państwowych obowiązuje 5 kryteriów, które są brane pod uwagę na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego. Oznacza to, że w pierwszej kolejności dostaną się do przedszkola dzieci, które:

  • pochodzą z rodziny wielodzietnej
  • są niepełnosprawne
  • posiadają niepełnosprawne rodzeństwo lub rodziców
  • są wychowywane tylko przez jednego z rodziców
  • wychowują się w rodzinie zastępczej

Ponadto gmina ma prawo do ustalenia dodatkowych kryteriów przyjęć do przedszkoli.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz