Materiał Partnera

Rejestr VAT – ewidencjonowanie zdarzeń

Rejestr VAT – ewidencjonowanie zdarzeń

Większość firm – czy to tych rozliczających się na zasadach księgowości uproszczonej, czy pełnej – musi prowadzić tak zwany rejestr VAT. Są to dodatkowe, ale bardzo ważne działania wchodzące w skład pracy działów księgowo-rachunkowych. Ich obowiązkiem jest prowadzenie właściwej ewidencji transakcji towarów oraz materiałów, co wiąże się z koniecznością szerokiego wyspecjalizowania – takie posiadają księgowi biur rachunkowych.

Rejestr VAT prowadzony przez biura rachunkowe

Prowadzenie rejestru VAT jest nałożone obligatoryjnie na różnych przedsiębiorców. Wielu z nich korzysta do ewidencjonowania zdarzeń w jego obrębie z usług wyspecjalizowanych biur rachunkowych. Ma to między innymi związek z nowelizacją ustawy, według której należy prowadzić rejestr VAT w formie elektronicznej – przedsiębiorcy każdego miesiąca muszą przesyłać również do urzędów skarbowych raport JPK_VAT. Nie sposób wspomnieć również o przemianach rynku outsourcingu usług rachunkowych, który dynamicznie się rozwija. Dzisiaj małe, średnie, a także duże firmy dostrzegają wiele korzyści ze stałej współpracy z biurami księgowymi w ramach obsługi księgowo-rachunkowej oraz kadrowo-płacowej. Istotne jest jednak podejmowanie współpracy z podmiotami o szerokim zakresie ofertowym. Takim wyróżnia się Biuro rachunkowe Annpit, które zajmuje się między innymi prowadzeniem ewidencji podatkowej (karty podatkowe, ryczałt ewidencjonowany, księgi przychodów i rozchodów, księgi handlowe), ewidencji środków trwałych, sporządzaniem bilansów oraz pełnych rozliczeń podatkowych, wypełnianiem zeznań rocznych, czy pomocą przy zakładaniu działalności gospodarczej.

Obowiązek prowadzenie rejestru VAT

Według przepisów nie wszystkie podmioty gospodarcze są objęte koniecznością wykonywania rejestru VAT, który prowadzony jest do sporządzania rozliczeń podatkowych od towarów, a także usług. Pod rygorem kary tego typu działania księgowo-rachunkowe muszą wykonywać wszyscy czynni podatnicy VAT. Wyjątkiem są między innymi: podatnicy, którzy są zwolnieni podmiotowo z VAT, a także przedsiębiorcy, których działalność opiera się wyłącznie na świadczeniu usług oraz gwarantowaniu towarów, które są prawnie zwolnione z odprowadzania od nich podatków.

Jakich wydatków nie trzeba ujmować w rejestrze VAT?

Istnieje lista wydatków, których przedsiębiorcy nie muszą ujmować w rejestrze VAT. Zalicza się do nich między innymi zakupy, które są związane z czynnościami zwolnionymi, nieopodatkowanymi, a także z tymi nieobjętymi prawem do odliczenia podatku naliczonego.

Wszystkie inne zdarzenia – faktury zakupowe, na których podstawie można odliczyć VAT naliczony – muszą obligatoryjne pojawić się w odpowiednich rubrykach rejestru.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz