Artykuł sponsorowany

Rehabilitacja osób starszych – niezbędna część powrotu do zdrowia i sprawności

Rehabilitacja osób starszych – niezbędna część powrotu do zdrowia i sprawności

Z wiekiem ludzki organizm wykazuje mniejsze zdolności regeneracyjne. Osoby starsze po przebytych operacjach, zabiegach, kontuzjach i chorobach są osłabione i potrzebują więcej czasu na dojście do pierwotnego stanu zdrowia. Rehabilitacja jest kluczowym etapem, aby seniorzy jak najszybciej mogli powrócić do sprawności ruchowej. Aktywność fizyczna pobudza organizm do regeneracji, zapobiega jego osłabieniu i ma także wpływ na samopoczucie pacjentów.

Dlaczego rehabilitacja osób starszych jest tak ważna?

To, że ruch to zdrowie, wiedzą wszyscy. Niestety wiele osób mimo to nie stosuje się do zaleceń specjalistów i nie uprawia regularnie aktywności fizycznej. Jej brak skutkuje osłabieniem kości i układu sercowo-naczyniowego, zanikiem mięśni oraz wpływa negatywnie na pracę narządów. U osób w podeszłym wieku zmiany te pojawiają się szybko. Systematyczna rehabilitacja zapobiega postępowi tych procesów, przywraca siły, poprawia krążenie i  pobudza stawy i narządy do prawidłowej pracy. Warto wiedzieć, że podczas aktywności ruchowej wydzielają się hormony motywacji, szczęścia oraz te redukujące stres, co pozytywnie wpływa na osoby starsze zmagające się z depresją i innymi chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Ekspert z Niepublicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego „Promyk” mówi:

„Dzięki temu mimo starszego wieku, pacjenci mają dobrą kondycję, lepszą zręczność i nie mają problemów z łapaniem równowagi. Zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne mogą mieć także charakter specjalistyczny. Starsze osoby, które przebyły operację lub zabieg, muszą przebyć okres rekonwalescencji, aby usprawnić daną część ciała i w wielu przypadkach, osiągnąć samodzielność”.

Jakie są wskazania do rehabilitacji osób starszych?

Ogólnie rzecz biorąc rehabilitacja, jako szeroko pojęta aktywność fizyczna jest wskazana dla wszystkich osób starszych, które chcą poprawić lub podtrzymać swoją kondycję fizyczną. Jednak specjalistyczne zajęcia i ćwiczenia mogą być zlecone przez lekarza ze względu na choroby lub operacje. Są to m.in.:

  • choroba Parkinsona,
  • złamania kończyn,
  • endoprotezy,
  • choroba Alzheimera,
  • osteoporoza,
  • osłabienie wywołane długotrwałą hospitalizacją,
  • zwyrodnienia,
  • otyłość,
  • cukrzyca.

Treningi dobiera się zgodnie ze stanem zdrowia pacjenta. Profilaktyczne ćwiczenia mogą mieć różnych charakter od rozciągania aż do ćwiczeń obwodowych. Konieczność przebycia rehabilitacji geriatrycznej ze względu na posiadane choroby lub przebyte zabiegi ma oczywiście inny, bardziej indywidualny przebieg i taką terapię powinien przeprowadzić specjalista. 

Rehabilitacja osób starszych w domach opieki

Ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne, które odbywają się po operacji, czy zabiegu często zaczynają się już w szpitalu. Jednak nie zawsze po wypisie od razu znajdziemy miejsce, w którym senior zostanie przyjęty na terapię, a przecież czas ma tutaj ogromne znaczenie. Warto poszukać w okolicy domu opieki seniora. Placówki te prowadzą rehabilitacje zarówno dla swoich stałych rezydentów, jak i dla osób, które pojawiają się tam jedynie w ciągu dnia. Terapia prowadzona jest przez specjalistów, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna i skuteczna. Oprócz tego w takich placówkach prowadzone są zajęcia aktywizujące również tych seniorów, którzy nie wymagają rehabilitacji pooperacyjnej. Wspólne ćwiczenia są motywujące i odbywają się systematycznie, co wpływa na stan zdrowia rezydentów oraz na ich samopoczucie. To także świetny sposób na integrację.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz