Artykuł sponsorowany

Rehabilitacja ortopedyczna – wszystko co musisz wiedzieć!

Rehabilitacja ortopedyczna – wszystko co musisz wiedzieć!

Stopy to skomplikowane narządy, które mogą łatwo ulec urazom lub deformacjom. Pojawiają się wtedy problemy z chodzeniem lub dolegliwości bólowe zlokalizowane nie tylko w uszkodzonej kończynie, ale nawet i w kręgosłupie. Niezbędna będzie pomoc w postaci rehabilitacji i dobrze dobranych wkładek ortopedycznych. Dlaczego taki zestaw jest ważny? Kiedy trzeba go stosować? Podpowiadamy!

Rehabilitacja ortopedyczna – czym jest?

Rehabilitacja ortopedyczna zajmuje się przede wszystkim dolegliwościami związanymi z układem ruchowym. Najczęściej jest niezbędna w przypadku osób, które doznały urazu kończyn (górnych i dolnych), kręgosłupa lub urazu sportowego. Mogą to być zarówno: zerwane ścięgno Achillesa, "łokieć tenisisty", jak i "kolano biegacza". Rehabilitanci pomaga również uporać się ze skutkami wrodzonych zmian w układzie kostnym, stawowym i mięśniowym, a najlepszym przykładem może być płaskostopie czy halluksy. Rehabilitacja ortopedyczna pomoże uzyskać sprawność również po złamaniu kości lub wszczepieniu endoprotezy stawu – zasięg działań rehabilitantów w tej dziedzinie jest naprawdę szeroki. Celem rehabilitacji ortopedycznej jest przywrócenie sprawności sprzed urazu i powrót do codziennych aktywności. Terapia zapobiega zesztywnieniu stawów i pomaga zniwelować negatywne skutki dłuższego unieruchomienia.

Metody leczenia są niezwykle zróżnicowane, więc fizjoterapeuci mogą łączyć je w skojarzoną terapię, która da najlepsze efekty. Wybór najlepszej metody zależy od potrzeb pacjenta i dolegliwości, z którą zgłosił się do specjalisty. Najczęściej stosuje się terapię manualną Mulligan, masaże i taping, a także zabiegi fizykalne, czyli wykorzystującej zjawiska fizyczne do osiągania celów leczniczych. Laser, prądy i pole magnetyczne wykazuje szereg pozytywnych efektów na uszkodzone tkanki. Często w procesie rehabilitacji uwzględnia się również użycie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych.

Na rehabilitację powinny zgłosić się wszystkie osoby po przebytych urazach narządu ruchu, ale także te, które cierpią na wady wrodzone lub nabyte w okolicach układy kostno-stawowego. Najlepiej wybrać się na zabiegi po wcześniejszej wizycie u ortopedy lub podologa, który wykona niezbędne badania. Przydatne będą zdjęcia RTG lub USG.

Wkładki ortopedyczne, czyli profilaktyka przede wszystkim

Wiele problemów natury ortopedycznej może rozwiązać seria ćwiczeń i zabiegów u fizjoterapeuty. Jednak warto też dbać o to, aby w codzienną rutynę wpleść prozdrowotne działania, jak choćby dobrze dobrane wkładki do butów. Osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości stóp, jak halluksy powinny zadbać o dobre wkładki ortopedyczne, które zmniejszą ból podczas chodzenia, a także rozłożą ciężar ciała odpowiednio, tak aby nie obciążać za bardzo stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Wkładki ortopedyczne są nieodzowne również w przypadku osób z płaskostopiem, a także w przypadku stóp suponujących lub pronujacych.

Wkładki ortopedyczne to świetny sposób na zniwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości, a niewiele osób zdaje sobie sprawę i często bagatelizuje ów problemy. Ból stóp, stawów kolanowych, bioder, a nawet kręgosłupa może brać swój początek właśnie w stopach. Jest to rusztowanie dla całego ciała, które podtrzymuje jego ciężar, a przy tym odznacza się wysokim stopniem skompilowania swojej budowy. Misterna konstrukcja kości mięśni i ścięgien sprawia, że możemy się poruszać – stopy wykonują codziennie ciężką pracę. Trzeba zadbać, aby miały komfortowe warunku ku temu, a dobrze dobrane wkładki z pewnością w tym pomogą.

Dobre wkładki ortopedyczne, czyli jakie?

Wkładki ortopedyczne muszą być dobierane indywidualnie – tylko tak, mamy pewność, że dobrze spełnią swoją rolę. Trzeba pamiętać, że każda stopa jest inna, więc potrzebują wkładki o innym kształcie anatomicznym. Kupowanie fabrycznie produkowanych wkładek ortopedycznych nie jest dobrym pomysłem, bo mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Wkładki ortopedyczne najlepiej jest wykonać na zamówienie, ale żeby tego dokonać, trzeba udać się do specjalistów w tej dziedzinie. Reha-Feet w Tychach to doskonałe miejsce, aby uporać się z problemem bolących stóp. Na miejscu zostaną wykonane niezbędne badania podologiczne, w tym nowoczesne komputerowe badanie stóp, dzięki czemu można precyzyjnie określić nieprawidłowości w budowie stóp. Dobrze wykonana wkładka ortopedyczna zapewni nie tylko komfort chodzenia, ale również zadba o odpowiednie podparcie dla szkieletu całego ciała – odciąży go i poprawi postawę. 

Opracowanie:
Tychy, Konfederatów Barskich 19
tel. 609 204 093
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz