Artykuł sponsorowany

Regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego

Regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego

Sprzęgło hydrokinetyczne jest bardzo ważnym elementem automatycznych skrzyń biegów. Podzespół ten służy bowiem do tłumienia drgań momentu obrotowego, a także do wygłuszania pracy ASB. Dodatkowo sprzęgło to pozwala na płynne przenoszenie momentu obrotowego przez silnik wraz z delikatnym rozruchem. Co zatem należy wiedzieć o regeneracjach sprzęgła hydrokinetycznego?

Wymiana czy regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego?

Wymiana sprzęgła hydrokinetycznego niestety jest stosunkowo droga. Podzespół ten może kosztować nawet więcej niż 2 tysiące złotych plus usługa montażu. Fabrycznie nowy element nie gwarantuje również tego, że będzie działał poprawnie przez kilka lat eksploatacji. Wadą sprzęgieł hydrokinetycznych jest to, że bywają bardzo usterkowe. To dlatego obecnie lepiej jest decydować się na ich regenerację. Nie tylko są one tańsze o kilkadziesiąt procent, ale również gwarantują podobne efekty. Sprzęgła hydrokinetyczne cechują się bowiem tym, iż w prosty sposób można je serwisować. Specjalne testy np. zanurzeniowe, są potwierdzeniem świetnych rezultatów regeneracji.

Na szczególną uwagę zasługują zaś usługi serwisowe na odległość. Coraz częściej kierowcy przesyłają przekazami kurierskimi niesprawne elementy automatycznych skrzyni biegów do specjalistycznych zakładów, które szybko i sprawnie usuną uszkodzenia. Tak działa m.in. warsztat BULSA, który obsługuje również właścicieli aut ze skrzyniami manualnymi.

Na czym polega regeneracja sprzęgła hydrokinetycznego?

Procedura regeneracji sprzęgła hydrokinetycznego jest bardzo złożona. Nic dziwnego, że takie usługi oferują głównie te warsztaty samochodowe, które koncentrują się na serwisie skrzyni biegów. Pierwszym krokiem regeneracji sprzęgła ASB jest zdjęcie jego obudowy. Pozwala to na zdemontowanie całego podzespołu na części pierwsze. Wtedy dochodzi do czyszczenia elementów myjką ciśnieniową. Pozwala to przejść do oceny stanu technicznego części. Wszystkie te, które są zniszczone lub nadmiernie wyeksploatowane należy wymienić na nowe.

Częścią regeneracji sprzęgła hydrokinetycznego jest także jego spawanie i szlifowanie. Każdorazowo przeprowadzany jest także wspomniany już test zanurzeniowy oraz ważne wyważanie dynamiczne. Procesy te pozwalają określić efekty przeprowadzonej regeneracji.

Kiedy należy naprawić sprzęgło hydrokinetyczne?

Sprzęgło hydrokinetyczne regeneruje się wtedy, kiedy daje ono podczas pracy sygnały zaburzonego funkcjonowania. Wyczuć można charakterystyczne falowanie i szarpanie podczas zmiany biegów. Niekiedy także dochodzi do drgań przy przyśpieszaniu. Oprócz tego objawem awarii jest przegrzewanie się skrzyni biegów oraz nieprawidłowe obroty silnika. Kierowcy, których komputery pokładowe wskazują dokładne wyniki spalania paliwa, zwracają również uwagę na jego zwiększone zużycie. Właściciele ASB powinni zatem dla uniknięcia poważniejszych uszkodzeń szybko udawać się do doświadczonych serwisantów. 

  • Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

    Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

    • Bulsa - Serwis Automatycznych i Manualnych Skrzyń Biegów
    • Zapytaj o cenę
  • Automatyczne skrzynie biegów Bulsa Skrzynie Biegów

    Automatyczne skrzynie biegów Bulsa Skrzynie Biegów

    • Bulsa - Serwis Automatycznych i Manualnych Skrzyń Biegów
    • Zapytaj o cenę
  • Manualne skrzynie biegów Bulsa Skrzynie Biegów

    Manualne skrzynie biegów Bulsa Skrzynie Biegów

    • Bulsa - Serwis Automatycznych i Manualnych Skrzyń Biegów
    • Zapytaj o cenę
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz