Materiał Partnera

Regeneracja – sposób na drugie życie wtryskiwaczy w silnikach diesla

Regeneracja – sposób na drugie życie wtryskiwaczy w silnikach diesla

Współczesne silniki wysokoprężne to zazwyczaj jednostki, które z jednej strony oferują oszczędność spalania paliwa, przy jednoczesnym zapasie mocy i stosunkowo niedużej emisji spalin. Ogromny wpływ na te zalety miało zastosowanie w tego typu silnikach bezpośredniego wtrysku paliwa, w którym najważniejszym i jednocześnie narażonym na najszybsze zużycie elementem są wtryskiwacze. Niestety zakup nowych wtryskiwaczy może wiązać się ze sporymi kosztami, a co za tym idzie w przypadku awarii tego układu warto rozważyć jego regenerację.

Siła wtryskiwaczy

Początki lat 90-tych XX w. to okres kiedy w silnikach diesla podstawą ich działania był elektroniczny sterownik silnika, pompa rozdzielaczowa oraz wtrysk bezpośredni. Nie było to rozwiązanie idealne, które dodatkowo sprawiało, że silniki wysokoprężne były dość hałaśliwe i choć miały sporą pojemność, nie przekładała się ona jednak na wysoką moc. Sytuacja ta uległa diametralnej zmianie w 1997 r kiedy to rozpoczęto produkcję układów bezpośredniego wtrysku paliwa, których głównym elementem są wtryskiwacze. 

Zastosowanie tego typu rozwiązań pozwoliło na zmniejszenie spalania, mniejszą emisję spalin, wyższą sprawność silnika oraz jego większą moc i cichszą pracę. Wynika to z faktu, że podstawowym zadaniem wtryskiwaczy jest precyzyjne doprowadzanie do silnika, obliczonej przez sterownik, dawki paliwa. Obecnie w silnikach samochodów osobowych stosowane są dwa rodzaje wtryskiwaczy:

 • elektromagnetyczne - wprowadzone wcześniej do eksploatacji, uruchamiane za pomocą zaworu z elektromagnetyczną cewką. Dostarczają one paliwo pod wpływem impulsu elektrycznego, który wysyłany jest przez sterownik silnika, co umożliwia uruchomienie elektromagnesu, który otwiera zawór,

 • piezoelektryczne - uruchamiane superszybkimi kryształami (odkształcającymi się pod wpływem zmian napięcia), a nie cewką, dzięki czemu są około dziesięciokrotnie szybsze od wtryskiwaczy elektromagnetycznych.

Nie da się ukryć, że wtryskiwacze należą do elementów, które charakteryzuje wysoka precyzja działania i praca pod ogromnym ciśnieniem. Warto przy tym pamiętać, że skomplikowana budowa wtryskiwaczy sprawia, że cena nowych części może stanowić poważny wydatek. Na szczęście na rynku funkcjonują doświadczeni specjaliści, tacy jak CR Diesel Mariusz Ociesa, oferujące regenerację tych elementów.

Decyzja o regeneracji

Wtryskiwacze to elementy charakteryzują się stosunkowo dużą trwałością, którą jednak bardzo często samodzielnie skracamy, tankując zanieczyszczone paliwo lub nie stosując się do zaleceń serwisowych, obejmujących regularne wymiany oleju i filtra. To właśnie najczęściej zanieczyszczenia wpływają negatywnie na szybkość otwierania oraz zamykania wtryskiwacza, a to z kolei przekłada się na nieprawidłowości w dawkowaniu paliwa. Problemy z wtryskiwaczami mogą objawiać się poprzez:

 • wzrost spalania paliwa,

 • czarny dym z rury wydechowej,

 • nierówną pracę silnika,

 • utrata mocy,

 • zwiększony hałas lub metaliczny odgłos w czasie pracy jednostki napędowej,

 • kłopoty z rozruchem auta.

Regeneracja zamiast nowego wtryskiwacza

Regeneracja wtryskiwaczy, to rozwiązanie dużo lepsze niż nabycie używanych elementów niewiadomego pochodzenia i niewątpliwie bardziej opłacalne niż zakup i nowych części. Regeneracja jest działaniem kompleksowym, polegającym na sprawdzeniu wszystkich elementów wtryskiwacza, mogących odpowiadać za jego niewłaściwą pracę. Sam proces przywracania sprawności wtryskiwaczy składa się z kilku etapów:

 • demontaż elementu i jego dokładne czyszczenie,

 • diagnoza oraz obejrzenie poszczególnych części pod mikroskopem
  w poszukiwaniu defektów,

 • wymiana uszkodzonych elementów oraz wszystkich uszczelnień,

 • złożenie wtryskiwacza go w całość,

 • wykonanie pomiarów poszczególnych parametrów wtryskiwacza, ustawienie go
  i montaż w silniku.    

Czynności regeneracyjne wymagają odpowiedniej wiedzy i umiejętności oraz zastosowania specjalistycznych narzędzi oraz urządzeń. Niemniej jednak wykonanie tego typu prac przez doświadczonych fachowców daje praktycznie 100 % gwarancji na przywrócenie wtryskiwaczy do pełnej sprawności.        

Opracowanie:
Serokomla, Cmentarna 4
tel. 782 782 780
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz