Materiał Partnera

Refundacja NFZ i dofinansowanie PFRON na zakup protezy

Refundacja NFZ i dofinansowanie PFRON na zakup protezy

Proteza jest rozwiązaniem dającym możliwość przywrócenia kończynom funkcji utraconych. Oznacza to, że jest rodzajem zaopatrzenia medycznego, który umożliwia powrót do zdrowia i sprawności. Jednak dla wielu osób jej  samodzielny zakup jest bardzo trudny ze względów finansowych. Musimy bowiem pamiętać, że mamy tu na myśli osoby niepełnosprawne, często z ograniczoną możliwością podjęcia pracy. Jeśli jednak jesteśmy ubezpieczeni, to proteza kończyny dolnej, jak i proteza kończyny górnej, może zostać zakupiona, że środków uzyskanych z refundacji NFZ, jak również w ramach dofinansowania z PFRON. Warto wiedzieć w jaki sposób starać się o takie dofinansowanie.

Refundacja protezy przez NFZ

Protezy refundowane przez NFZ mogą być uzyskane przez pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie posiadają kończyn lub ich fragmentu. Aby uzyskać takie dofinansowanie na protezę, konieczne jest umówienie się z lekarzem specjalistom, który jest uprawniony do wypisania zalecenia z odpowiednim kodem. Może to być np. chirurg lub ortopeda. Z uzyskanym zaświadczeniem należy udać się do oddziału NFZ, właściwym dla miejsca zamieszkania. Tam je potwierdzamy. Wydane przez NFZ zalecenie należy przedłożyć w odpowiednim sklepie, który ma umowę z funduszem. Jeśli cena sprzętu jest wyższa niż refundacja to konieczne jest uiszczenie różnicy przez pacjenta.

Dofinansowanie z PFRON

W tym wypadku można uzyskać dodatkowe fundusze na protezę np. za pośrednictwem MOPS. Tutaj koniecznością jest przedstawienie dokumentów będących potwierdzeniem niepełnosprawności oraz spełnienie określonego kryterium dochodowego. Protezy z dofinansowaniem PFRON są rozwiązaniem dla osób biedniejszych, gdyż wysokość dofinansowania może być różna, a jego przyznanie zależne jest od średniego dochodu na członka rodziny.

Proteza może umożliwić pracę i powrót do sprawności,uznawana jest za wyleczenie, gdyż innego sposobu na odzyskanie kończyny nie ma, a nowoczesne rozwiązania, pozwalają niepełnosprawnym normalnie poruszać się mino ich braku. Często jest to szczególnie ważne jeśli zależy nam na normalnym poruszaniu się i powrocie do życia, jakie mieliśmy przed utratą kończyny. Protezy są obecnie wykonane z różnych materiałów i są bardzo funkcjonalne, jeśli będą właściwie dopasowane, to spełnią swoją rolę w całości. 

Opracowanie:
Olsztyn, Żołnierska 18f
tel. 89 533 86 95
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz