Materiał Partnera

Refleksoterapia, czyli uzdrawianie przez uciskanie stóp

Refleksoterapia, czyli uzdrawianie przez uciskanie stóp

Stopy to  newralgiczny element ludzkiego organizmu, bowiem na stopie znajdują się zakończenia niemalże siedmiu tysięcy nerwów, połączonych z mózgiem. Masaż stóp, zwany refleksologią korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Znany jest już od czasów starożytnych, w których wierzono, że jest to sposób na powrót do zdrowia lub zapobieganie rozwojowi niektórych schorzeń. Dlaczego uciskanie stóp na tak zbawienny wpływ na inne partie ciała?

Zdrowie zaklęte w stopach

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury, przez zwolenników określana jako holistyczna terapia, zakładająca, że istnieje kilka punktów odzwierciedlających cały organizm. Specjaliści ze Studia 66 „Figura i Zdrowie” podkreślają występowanie określonych stref, czyli tak zwanych zon. Uciskanie tych znajdujących się na stopach  powoduje poprawę funkcjonowania odpowiadającym im organom. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że poszczególnej części ciała współpracują ze sobą, przez co wzajemnie na siebie oddziałują. Głównym zadaniem masażu refleksologicznego jest przywrócenie równowagi energetycznej oraz usunięcie toksyn z organizmu. Zablokowane meridiany, czyli ścieżki energetycznej przyczyniają się do zaburzenia krążenia życiowej energii, a w rezultacie do występowania różnych objawów chorobowych.

Refleksologia, czyli antidotum na co?

Ten rodzaj masażu stóp, czyli odpowiednie uciskanie stóp pozwala na zlikwidowanie wielu dolegliwości. Ból, spowodowany uciskaniem danego miejsca może świadczyć o chorobie powiązanego z nim narządu ludzkiego ciała. Terapia ta sprzyja poprawie przemiany materii, ma działanie  przeciwbólowe, wspomaga układ odpornościowy, odpręża, uspokaja i poprawia samopoczucie. Masaż stóp pomaga w zlikwidowaniu obrzęków stóp, z którymi obecnie zmaga się coraz większa część społeczeństwa, ze względu na prowadzony tryb życia. Dzięki temu zabiegowi stopy, a zarazem cały organizm pozbywa się nagromadzonej limfy. Daje to przede wszystkim efekt zdrowotny, ale również wizualny - stopy stają się smuklejsze. Zalecana jest głównie przy:

 • Bólach kręgosłupa
 • Bólach głowy i migrenach
 • Bólach reumatycznych
 • Problemach z zatokami
 • Problemach gastrycznych, m. in. zgada i niestrawność
 • Bezsenności
 • Infekcjach górnych dróg oddechowych
 • Infekcjach pęcherza moczowego
 • Nadwrażliwości jelit
 • Stresie i depresji
 • Nadpobudliwości

Ucisk, który leczy


Jak już zostało wcześniej wspomniane, refleksoterapia polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na stopach. Obszary te zwane są refleksami i powiązane są z różnymi organami. Jak mówią specjaliści ze Studia 66 „Figura i Zdrowie”, korzystają z specjalnej mapy punktów, zawierającej informacje dotyczące konkretnych stref. Na samym szczycie palców u stóp znajdują się refleksy zatok, mózgu, przysadki mózgowej, szyszynki i podwzgórza. Na drugim i trzecim palcu receptory oczu, zwarty palec to odpowiada uszom i schorzeniom związanym z tą częścią ciała. Poniżej palców zlokalizowane są miejsca, które uciska się w przypadku dolegliwości płuc, a od wewnętrznej strony stopy tarczycy, oskrzeli i żołądka. Pod tymi punktami są refleksy nerek, trzustki i moczowodu. Na prawej stopie znajduje się receptor wątroby, na lewej zaś ten dotyczący serca. Nad piętami zaś te odpowiadające za jelito cienkie. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz