Artykuł sponsorowany

Ręczne tynkowanie ścian

Ręczne tynkowanie ścian

Tynki kładzione ręcznie stanowią podłoże, które wydatnie poprawia mikroklimat w pomieszczeniach oraz chroni je przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Ponadto tynki mają także walory wizualne. Na uwagę zasługuje również relatywnie niski koszt położenia tynków. Ważne jest jednak, aby czynność została wykonana w sposób umiejętny. Przybliżymy dzisiaj samą definicję oraz przebieg tynkowania ścian.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj tynku?

W pierwszej kolejności należy skupić się na wyborze odpowiedniego tynku. Wśród najczęściej oferowanych produktów możemy znaleźć tynki gipsowe oraz cementowo-wapienne. Charakteryzują się one dosyć dobrą jakością. Wybór konkretnego produktu powinien być uzależniony od rodzaju podłoża oraz poziomu wilgotności, jaka panuje w danym pomieszczeniu.

Tynki gipsowe doskonale sprawdzają się w przypadku suchych ścian w korytarzu, sypialni, salonie oraz pokoju gościnnym. Tego typu zaprawę można z powodzeniem stosować na ścianach zbudowanych z betonu komórkowego, cegieł oraz pustaków ceramicznych. W chwili obecnej zaprawa gipsowa cieszy się największą popularnością. Tynk gipsowy jest produktem jednowarstwowym. Grubość warstwy tynku nie powinna być większa niż 30 mm.

Tynk cementowo-wapienny sprawdzi się w pomieszczeniach o wyższym poziomie wilgotności. Należy go stosować w kuchni i łazience. Ten rodzaj zaprawy najlepiej też używać na ścianach, które wymagają nałożenia grubej warstwy tynku. Tynk cementowo-wapienny to produkt wielowarstwowy. Zazwyczaj wykonuje się 3 warstwy o łącznej grubości 60 mm.

Jak przygotować podłoże pod tynk?

Tynki kładzione ręcznie wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża. Jest ono konieczne zarówno w przypadku tynków gipsowych, jak i cementowo-wapiennych. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia, w tym tłuste plamy, resztki farby oraz wykruszenia w ścianie. Następnie w narożnikach trzeba zamontować specjalne profile. Dobrym pomysłem będzie też montaż listew tynkarskich. W przypadku ścian o większej powierzchni jest to w zasadzie konieczne. Podobnie jeśli na ścianie będziemy układać płytki.

Kolejnym krokiem jest wyrównanie chłonności podłoża przy użyciu preparatu gruntującego. To zabezpieczy ścianę i zwiększy przyczepność masy tynkarskiej. W przypadku ścian o dużej chłonności, na którą będzie nakładany tynk gipsowo-cementowy, należy nałożyć tzw. obrzutkę czyli rodzaj podłoża przygotowawczego o chropowatej powierzchni.

Jak przebiega tynkowanie zaprawą gipsową?

Tynkowanie przy użyciu zaprawy gipsowej składa się z 4 zasadniczych kroków. Zaliczamy do nich:

  • Nakładanie

  • Zaciąganie

  • Równanie

  • Gładzenie

Tynk gipsowy trzeba nakładać na całą ścianę. Podczas tej czynności należy zwracać uwagę na odpowiednie wypoziomowanie ściany. Do nakładania tynku najlepiej używać specjalnej pacy wykonanej z nierdzewnego materiału. Grubość zaprawy nie powinna przekroczyć 30 mm.

Zaciąganie to wstępne wyrównanie ściany na całej powierzchni. Trzeba je przeprowadzić niezwłocznie po nałożeniu zaprawy. Do zaciągania używa się łaty tynkarskiej typu H. Zaciąganie należy wykonać zdecydowanym ruchem. Łatę trzeba przesuwać w różnych kierunkach. Szczególną uwagę warto zwrócić na widok ze strony okna ponieważ z tej perspektywy wszelkie nierówności są najlepiej widoczne.

Etap równania przeprowadza się po lekkim związaniu się tynku. Trzeba dokładnie obejrzeć ścianę z każdej strony. Później należy usunąć wszelkie nierówności i wgłębienia. Do wyrównania powierzchni najlepiej użyć łaty trapezowej.

Do gładzenia używa się szpachli powierzchniowej. Można nią usunąć drobne wgłębienia oraz rysy. W kolejnym kroku należy nawilżyć powierzchnię i przetrzeć ją pacą gąbkową. W krótkim czasie na ścianie powinno pojawić się tzw. mleczko gipsowe. Należy wtedy odczekać aż lekko zmatowieje, po czym dokończyć proces wygładzania. Mleczko gipsowe pozwala usunąć wszystkie wgłębienia.

Jak przebiega tynkowanie zaprawą cementowo-wapienną?

Tynkowanie zaprawą cementowo-wapienną składa się z dwóch kroków, które należy wykonać po wyschnięciu obrzutki. Pierwszym krokiem jest wykonanie narzutu, który stanowi drugą warstwę tynku. Tynk należy nanosić równomiernie za pomocą kielni lub pacy. Po nałożeniu tynku rozpoczyna się wyrównywanie powierzchni. W tym celu należy przesuwać pacę ruchem zygzakowatym. Za każdym razem w tym samym kierunku. Po zakończeniu wyrównywania trzeba odczekać aż zaprawa wyschnie.

Drugim krokiem jest zacieranie lub gładzenie. Tynki dwuwarstwowe trzeba dokładnie zatrzeć do usunięcia wszystkich nierówności. W przypadku tynków trzywarstwowych należy nałożyć gładź, która stanowi alternatywę dla zacierania. Gładź można nakładać po wyschnięciu narzutu. Trzecią warstwę wykonuje się na grubość 2-6 mm. Po nałożeniu trzeba wyrównać powierzchnię i odczekać nawet kilkanaście dni. Zakłada się, że 1 mm tynku potrzebuje 24 godzin na wyschnięcie.

Ręczne kładzenie tynku wymaga nie tylko wiedzy, ale także umiejętności. Dlatego warto skorzystać z oferty firmy Profi-Bud z Wąsowa, która ma na koncie długą listę realizacji z zakresu prac ogólnobudowlanych oraz wykończeniowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz