Artykuł sponsorowany

Recykling metali kolorowych

Recykling metali kolorowych

Recykling dzisiaj dotyczy różnego rodzaju materiałów. Największy ich udział mają folie i butelki PET, a także złom żelazny i aluminium. Ważny z perspektywy ekonomii oraz ochrony środowiska, jest również recykling makulatury. Specjalnym działem jest jednak ten dotyczący metali kolorowych. To one bowiem znajdują się w konstrukcjach przewodów, czy też w każdym sprzęcie AGD i RTV. Jak podają zaś dane statystyczne, sama roczna wymiana lodówek na świecie, jest tak olbrzymia, że wyrzucane urządzenia mogłyby z łatwością okrążyć równik Ziemi.

Rodzaje metali kolorowych

Metale kolorowe dzielą się na dwa ważne typy: metale lekkie oraz metale ciężkie. Pierwsza grupa to zaś surowce łatwo i trudnotopliwe, do których zalicza się przede wszystkim magnes, aluminium oraz tytan. Do metali ciężkich, również łatwo lub trudnotopliwych, zalicza się zaś: cynk, cynę, kadm, ołów, bizmut, cyrkon, nikiel, kobalt, miedź, pallad, srebro, platynę, złoto, molibden, wolfram, czy tantal. Warto przy tym wiedzieć, że najczęściej poddawane recyklingowi, są aluminium, miedź oraz nikiel.

Własności metali kolorowych

Metale kolorowe, są tak chętnie recyklingowane, przede wszystkim ze względu na swoje unikalne własności fizyczne, czy chemiczne. Ich trwałość, wytrzymałość, a także przy niektórych materiałach, plastyczność i przewodzenie cieplne, powoduje to, że ich zastosowanie jest szerokie. Mogą być zarówno elementami ozdobnymi oraz dekoratorskimi, konstrukcjami budowlanymi oraz meblarskimi, jak i też ważnym częściami podzespołów instalatorskich oraz tych znajdujących się w sprzętach RTV/AGD oraz w pojazdach!

Opłacalność recyklingu metali kolorowych

Opłacalność recyklingu metali kolorowych jest olbrzymia. Dostrzega to między innymi Unia Europejska, której komisje wydają dla każdego kraju członkowskiego limity minimalne recyklingu tych surowców wtórnych. Dzięki temu wdraża się pozytywne działania ku ochronie środowiska, które maja również ważny, olbrzymi wymiar ekonomiczny. Dowód? Już teraz w obrębie Europy miedź wtórna stanowi 40% całego rocznego zapotrzebowania na ten surowiec. Analizy branżowe, dowodzą zaś, że możliwy jest nawet do osiągnięcia poziom przewyższających 60% i więcej! Warto bowiem wiedzieć, że metale kolorowe takie, jak miedź w trakcie przetwarzania wtórnego, nie tracą nawet 1% swojej pierwotnej wysokiej jakości…

Ośrodki recyklingowe – zacznijmy od skupów!

Trudność w odzysku surowców takich, jak metale kolorowe, nie zasadza się na ograniczeniach technologicznych, lecz na ilościach materiałów oddawanych do skupów. Infrastruktura w Polsce, wymaga zatem nie tworzenia nowych ośrodków przetwórstwa recyklingowego, których jest wystarczająco dużo. Najważniejsze jest to, aby powstawały innowacyjne skupy, które rocznie będą w stanie odbierać i przekazywać dalej, łącznie setki tysięcy ton m.in. miedzi. Istotne jest zatem to, aby skupy rozwijały się w tak innowacyjny oraz dynamiczny sposób, jak firma ZŁOM-BIAŁA. Jest to bowiem doskonały przykład najwyższego technologicznie ośrodka skupującego złom oraz surowce wtórne. Nie wierzysz? Odwiedź stronę internetową tegoż podmiotu i poznaj jego charakterystykę oraz ofertę! 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz