Materiał Partnera

Recykling metali - doskonały sposób na ochronę środowiska

Recykling metali - doskonały sposób na ochronę środowiska

Skup złomu oraz odzyskiwanie metali wspiera obieg zamknięty gospodarki. Właśnie z tego tytułu recykling złomu staje się coraz ważniejszy. Współcześnie realizowanie tego procesu jest znacznie łatwiejsze dzięki mobilnym skupom złomu. Sprawdź jakie korzyści niesie za sobą recykling metali i przekonaj się jak łatwo jest tego dokonać w dzisiejszych czasach.

Skup złomu i surowców wtórnych - nowe miejsca pracy

Recykling surowców jest powiązany z koniecznością stworzenia zakładów specjalizujących się w skupowaniu konkretnych ich odmian. Skup złomu i surowców wtórnych staje się równocześnie miejscem dla nowych pracowników. Na procesie recyklingu mogą więc zyskać zarówno skupy makulatury jak złomu. Wzrost liczby nowych miejsc pracy jest spowodowany faktem, iż przetwórstwo surowców wtórnych nie jest obecnie możliwe do całkowitego zmechanizowania. Pracownicy są więc niezbędnym elementem, celem odzyskania chociażby cyny i miedzi z obwodów.

Jak słusznie wskazuje Piotr Gutta, właściciel mobilnego skupu złomu, firmy zajmujące się przetwórstwem przyczyniają się do zmniejszenia poziomu bezrobocia. Jak podkreśla ekspert, do wykonywania prac związanych z odzyskiwaniem metali nie jest konieczne wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Praca tego typu stanowi więc doskonały sposób na integrację osób borykających się z bezrobociem.

Wolność od dostawców zewnętrznych

Jeszcze do niedawna Chiny stanowiły główne miejsce wywozu metali ziem rzadkich. Dzięki temu, iż wiele krajów podjęło kroki celem wcielenia w życie planu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) mamy do czynienia ze zmniejszeniem tej zależności. Współczesny system gospodarczy, którego głównym celem jest zmniejszenie zużycia surowców i ich recykling pozwala więc ekonomicznie ograniczyć niekiedy niewygodną współpracę z Chinami w zakresie wywożenia metalowych odpadów.

Recykling złomu stanowi doskonały sposób na zmniejszenie strat ekonomicznych spowodowanych marnowaniem surowców. Przydatne w tym celu okazują się nie tylko stacjonarne punkty składowania odpadów tego typu, ale również mobilne skupy złomu.

Zmniejszona ilość odpadów

Elektrośmieci stanowią jeden z największych problemów współczesnego świata. Choć korzystanie z drewna opałowego czy innych surowców naturalnych staje się coraz popularniejsze, trudno całkowicie zaprzestać korzystania z urządzeń elektronicznych. Pojazdy czy sprzęt RTV i AGD nie działają wiecznie, a każdy zakup nowego urządzenia wiąże się z dokładaniem cegiełki do zwiększonej ilości odpadów elektronicznych. Według ustaleń Unii Europejskiej kraje członkowskie produkują około 15 mln ton elektrośmieci w skali roku.

Skup surowców wtórnych jest miejscem, w którym można dokonać recyklingu odpadów zagrażających środowisku naturalnemu. Warto też wiedzieć, iż istnieje coraz więcej obowiązków, które powinni spełniać producenci sprzętu elektronicznego. Dotyczą przede wszystkim idei przetwórstwa - ich produkty powinny być więc możliwe do ponownego wykorzystania.

Zniwelowanie konsekwencji dla środowiska naturalnego

Wyniki badań wykazały, iż recykling 75 tysięcy ton metali umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla o tonę. Przetwarzanie złomu jest więc związane z dbaniem o atmosferę ziemską, dzięki niwelowaniu czynników szkodliwych. Recykling metali powoduje, iż znacznie mniej szkodliwych substancji przedostaje się do powietrza i gleby. Działalność skupów złomu pozwala również ograniczyć zapotrzebowanie na energię i wodę konieczną podczas procesów wydobywczych. Na tym i poprzednich przykładach widać jak wiele korzyści niesie za sobą recykling metali. Obecność coraz większej ilość mobilnych skupów złomu znacznie ułatwia proces dążenia w kierunku Gospodarki o Obiegu Zamkniętym.

Opracowanie:
Otok 21 lok. 1, Gryfice
tel. 723 024 478
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz