Artykuł sponsorowany

Recykling dla zielonych

Recykling dla zielonych

Recykling jest jedną z metod ochrony środowiska naturalnego. Dzięki niemu zmniejszamy zużycie surowców naturalnych poprzez wielokrotne odzyskiwanie surowców wtórnych z materiałów odpadowych. Dodatkowym atutem recyklingu jest powtórne przetworzenie odpadów i to minimalnych nakładach finansowych. Czy moda na styl EKO i odzyskiwanie odpadów dotarła również do branży motoryzacyjnej?

Proces recyklingu pojazdów

Wydawać by się mogło, że z uwagi na wykorzystanie podczas budowy samochodów elementów plastikowych, gumowych i metalowych, recykling nie ma w tej branży racji bytu. Nic bardziej mylnego. Auto recykling jest coraz popularniejszy. Jak wygląda proces recyklingu samochodu? W pierwszym etapie należy skontaktować się z firmą posiadającą odpowiednie upoważnienia. Tylko Stacje Demontażu Pojazdów, które mają odpowiednie zezwolenia, m.in. od Marszałka Województwa, mogą zgodnie z prawem poddać pojazd recyklingowi. Drugim krokiem jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Właściciel auta przekazywanego do recyklingu musi przedstawić dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), polisę OC i dowód osobisty. W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję, należy przedłożyć odpowiednie pokwitowanie. Jeśli auto miało kilku współwłaścicieli, potrzebni oni będą by podpisać dokumenty. Można jednak od pozostałych współwłaścicieli otrzymać upoważnienie i sprawę kasacji pojazdu załatwić jednoosobowo. W przypadku zagubienia Karty Pojazdu wymagane jest uzupełnienie oświadczenia o utracie karty pojazdu, a w przypadku zagubienia tablic rejestracyjnych należy przedłożyć oświadczenie o utracie tablic rejestracyjnych. Przy zagubieniu dowodu rejestracyjnego, właściciel musi uzyskać z Wydziału Komunikacji zaświadczenie potwierdzającego dane pojazdu oraz dane jego właściciela. Nie ma możliwości złomowania auta, jeśli nie został opłacony kredyt. Gdy kredyt został właśnie opłacony, trzeba od banku tzw. cesję - Zwrotne Przeniesienie Własności. Od firmy przeprowadzającej recycling właściciel pojazdu otrzymuje zaświadczenie o demontażu pojazdu, unieważnione tablice rejestracyjne, unieważniony dowód rejestracyjny oraz unieważnioną kartę pojazdu. Z dokumentami, w celu wyrejestrowania auta należy udać się do Wydziału Komunikacji. Właściciel ma również możliwość wycofania składki OC, a nadpłata zostanie zwrócona.


Co dalej z pojazdem?

Dopiero po dostarczeniu wszystkich dokumentów, pojazd trafia na pierwsze stanowisko demontażu, by przejść szereg operacji ze względu na bezpieczeństwo i ochronę środowiska. Od tego momentu rozpoczyna się żmudny proces rozmontowywania części i ich segregacja. Firmy uprawnione do prowadzenia recyklingu starają się odzyskać jak największy procent surowców poprzez sprzedaż również części używanych z gwarancją. Jest to niewątpliwy atut, w porównaniu ze złomowaniem samochodu. Warto zatem przed pozbyciem się auta, przemyśleć temat i przy okazji zadbać o środowisko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz