Realizacja konstrukcji stalowych a najczęstsze błędy

Realizacja konstrukcji stalowych a najczęstsze błędy

Aby postawić konstrukcję stalową, niezbędne jest przygotowanie jej projektu. Na tym etapie mogą pojawić się pierwsze błędy, które spowodują, że korzystanie z hali będzie zagrażać jej użytkownikom lub będzie wręcz niemożliwe.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Konstrukcje stalowe cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów prywatnych. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim hale stalowe są lekkie i wytrzymałe. Znaczenie mają również względy ekonomiczne. Choć postawienie tradycyjnego budynku często jest tańsze, to jednak hale stalowe mogą być dłużej użytkowane – wystarczy tylko, że ich właściciel zadba o to, aby elementy konstrukcyjne były poddawane regularnej konserwacji.

Nieznajomość norm – to największy problem?

Konstrukcje stalowe wykorzystywane do budowy domów lub hal muszą być wykonane zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Niestety, nie wszystkie osoby zainteresowane te przepisy znają. Tymczasem od tego, czy projekt zostanie wykonany zgodnie z normami, zależy m.in. to, czy konstrukcja będzie trwała i bezpieczna.

Jeżeli chodzi o kwestie formalne, to inwestorzy muszą pamiętać o zmianach, jakie miały miejsce w ostatnich latach, a które wiązały się ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Wówczas polski ustawodawca musiał wdrożyć wypracowane za granicą rozwiązania do polskiego ustawodawstwa. Zmiany te nie są jednak znaczne – dotyczą przede wszystkim norm. W dalszym ciągu projektanci są zobowiązani do zwracania uwagi na kwestie np. techniczne.

Lekceważenie przepisów

Ustanawiane i obowiązujące przepisy mają sprawiać, że powstała zgodnie z nimi konstrukcja stalowa (czy jakakolwiek inna) będzie w pełni bezpieczna dla użytkowników. Jednym z błędów najczęściej popełnianych przez projektantów jest omijanie niektórych zapisów lub nieprzywiązywanie do nich należytej uwagi. Skutki takiego zachowania mogą być bardzo poważne – tak postawiona hala stalowa lub inna konstrukcja może być poważnym zagrożeniem dla użytkowników.

Lekceważenie aktualnie obowiązujących przepisów nie zawsze jest widoczne dla inwestora. Przykładowo projektant może nie uwzględnić np. tego, że budynek będzie narażony na bardzo niskie temperatury. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie stali o konkretnych parametrach – musi ona być odporna na działanie niskich temperatur i nie zmieniać właściwości pod ich wpływem.

Jak uchronić się przed błędami?

Jesteś inwestorem prywatnym i obawiasz się błędów na etapie projektowania konstrukcji stalowej, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia np. twoich pracowników? Aby mieć pewność, że unikniesz takich problemów, powinieneś postawić na współpracę wyłącznie z najlepszymi projektantami, którzy na bieżąco śledzą zmiany w prawie, normy i rynkowe ciekawostki.

Pamiętaj też, że bezpieczeństwo konstrukcji stalowych zależy od regularnego dbania o nie. W praktyce możliwe jest wyłapanie wszelkich błędów – wystarczy, że będziesz regularnie wykonywał wszystkie niezbędne prace lub zlecał to zadanie specjalistom – osobom mającym pojęcie o konserwacji konstrukcji stalowych. To powinno sprawić, że np. hala stalowa wykorzystywana jako magazyn będzie w pełni bezpieczna dla ciebie, a także prawidłowo ochroni przechowywane w niej towary.

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz