Artykuł sponsorowany

Rafał Woźniak Geodezja – na czym polega tyczenie budynku? 

Rafał Woźniak Geodezja – na czym polega tyczenie budynku? 

Przystępujesz do budowy wymarzonego domu i masz już projekt budowlany? W takim razie konieczne będzie skorzystanie z usług geodety, aby wszystkie informacje projektowe mogły zostać we właściwy sposób przeniesione na teren Twojej posesji. W tym celu geodeci z firmy Geodezja Rafała Woźniaka przystąpią do tyczenia budynku i przyłączy. Co warto wiedzieć o tej procedurze? Dlaczego jest tak ważna? Jak wygląda tyczenie budynku krok po kroku? 

Kiedy należy przeprowadzić tyczenie budynku? 

Prawo budowlane jasno wskazuje, że wszystkie budynki mieszkalne jednorodzinne przed przystąpieniem do budowy muszą zostać wytyczone w terenie. Z kolei po zakończeniu prac budowlanych niezbędne jest sporządzenie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, która pozwoli stwierdzić, czy wszystkie prace zostały należycie wykonane. Tyczenie budynku to termin określający dokładne wyznaczenie miejsca domu bądź innego budynku w terenie. Jest to etap niezbędny, bez którego fachowcy nie są w stanie we właściwy sposób oszacować miejsca rozpoczęcia budowy. Tyczenie budynku przeprowadzane jest na podstawie rzutu fundamentów i Planu Zagospodarowania Terenu znajdujących się w projekcie domu. Do wytyczania budynku geodeta przystępuje zazwyczaj po wykonaniu wstępnego wykopu, czyli po odsunięciu warstwy humusu. W innym wypadku cała praca geodezyjna mogłaby ulec zniszczeniu.

Jak wygląda tyczenie budynku krok po kroku? 

Podczas tyczenia budynku geodeta przenosi najważniejsze osie i wymiary przyszłego obiektu na realną powierzchnię posesji i zaznacza je za pomocą charakterystycznych punktów. W tym celu najczęściej używa się drewnianych kołków. Za punkty charakterystyczne uznaje się zwykle narożniki domu lub przecięcia osi konstrukcyjnych. Ze względu na konieczność zlikwidowania tych danych podczas pracy koparki konieczne jest również zaznaczenie położenia budynku poza obszarem wykopu z wykorzystaniem ław ciesielskich wbitych w ziemię. Oś w projekcie budowlanym zostanie zaznaczona za pomocą drutu lub sznurka rozpiętego właśnie pomiędzy ławami ciesielskimi. 

Dlaczego prawidłowe wytyczenie jest tak ważne? 

Jeżeli zależy Ci na prawidłowo wykonanych pomiarach i sumiennie wykonanym tyczeniu budynku, skorzystaj z naszego doświadczenia. Firma Geodezja Rafał Woźniak zajmuje się m.in. tyczeniem budynków na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego oraz całego powiatu piotrkowskiego.

Nieprawidłowe wytyczenie budynku stwarza kilka poważnych problemów. Może skutkować koniecznością wykonania nowego projektu. Może też skutkować tym, że będziesz zmuszony rozebrać część lub nawet całość postawionego przez Ciebie budynku.

Poza tyczeniem budynków możemy dla Ciebie wykonać:

  • wznowienie lub ustalenie granic działki,

  • podział nieruchomości,

  • mapę do celów projektowych,

  • inwentaryzację Twojego budynku i podobne prace pomiarowe.

Potrzebujesz pomiarów lub tyczenia? Skorzystaj z doświadczenia firmy Geodezja Rafał Woźniak.

Zadzwoń teraz: 502 816 456

lub napisz maila: r.geodeta@gmail.com

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz