Materiał Partnera

Radiokomunikacja – sposób na porozumiewanie się w terenie

Radiokomunikacja – sposób na porozumiewanie się w terenie

Możliwość porozumiewania się na odległość to w obecnych czasach podstawa funkcjonowania każdej firmy. Szczególnie ważna jest taka komunikacja w warunkach terenowych – w sytuacjach, gdy nie ma dostępu do telefonu stacjonarnego, a komórka nie zawsze pozostaje w zasięgu.

Komunikacja w transporcie kolejowym

Pociągi to niezwykle ważne dla transportu pojazdy. Koleje oferują zarówno przewozy osobowe, jak i towarowe różnych materiałów na potrzeby firm i hurtowni. Specyfiką pracy na kolei, zarówno w bezpośrednich przewozach, jak i w strefie przeładunku, jest przebywanie „w terenie”. Koordynacja zadań w takich warunkach wymaga odpowiedniego sposobu porozumiewania. Przy wielowagonowych składach trudno liczyć na to, że pracownik kilkanaście wagonów dalej usłyszy nawet najgłośniejszy krzyk. Praca na kolei nie należy do bezpiecznych, a ryzyko dostania się np. pod wyładowany węglem wagon jest bardzo duże. Właśnie dlatego pracownicy wyposażeni są w odpowiednie środki techniczne, dzięki którym mogą komfortowo rozmawiać.

Radiotelefon – remedium na brak komunikacji

Radiotelefon to sporej wielkości urządzenie, którego zadaniem jest odbieranie i wysyłanie sygnału przetwarzanego na ludzką mowę. Radiotelefon przypomina nieco telefon komórkowy, z tym że jest od niego większy i posiada mniej funkcji. W przeciwieństwie do urządzeń komórkowych, zaletą radiotelefonów jest duża niezależność od stacji przekaźnikowych i wież transmisyjnych. Dzięki temu bez problemu można się porozumiewać za ich pomocą w każdym terenie.

Wadą radiotelefonu jest niestety jego ograniczony zasięg. Nie stanowi on jednak dużej przeszkody w przypadku komunikacji wewnętrznej, jaką zwykle prowadzą przedstawiciele różnych służb.

Cechą charakterystyczną radiotelefonów jest bezpośrednia wymiana sygnału pomiędzy sobą, jednak do rozmowy jest konieczne ustawienie tego samego pasma w obu urządzeniach. Zależnie od ich typu, różny może też być zasięg. Najprostsze ręczne radiotelefony pozwalają na komunikację w odległości kilku kilometrów, radiotelefony przewoźne, wykorzystywane w pojazdach, mają zasięg kilkunastu kilometrów. Stacje bazowe to już kilkadziesiąt kilometrów.

Radiotelefony w kolejnictwie

O tym, że pracownicy kolei muszą się ze sobą porozumiewać, wie zapewne każdy. Nie potrzeba nawet dużej wyobraźni, aby przewidzieć, co może się wydarzyć, gdy dwóch robotników lub obsługa pociągu nie są w stanie poinformować maszynisty o nagłym zdarzeniu. Radiotelefony dla kolei umożliwiają zdalne zatrzymanie pociągu w sytuacji zagrożenia.  Podróżowanie, często na długich trasach, wymaga zastosowania rozwiązań, dzięki którym kolejarze nie będą uzależnieni od wież transmisyjnych i central stacjonarnych. Radiotelefony oferowane przez firmę Telmi Radiokomunikacja to doskonały sposób na rozwiązywanie problemów, pozwalający obsłudze pociągu na konsultowanie się z jej kierownikiem czy maszynistą. Firma, która od lat stosuje sprawdzone rozwiązania zajmuje się nie tylko instalacją i upowszechnianiem systemów radiokomunikacji, ale też serwisem i niezbędnymi naprawami.

Opracowanie:
Będzin, Bory 75
tel. 32 261 24 09
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz