Artykuł sponsorowany

Pyszne polskie jadło – restauracja i catering

Pyszne polskie jadło – restauracja i catering

Polska kuchnia jest najwspanialsza na świecie – a przynajmniej tak uważamy my, Polacy. Choć kuchnie świata: włoska, amerykańska czy grecka zadomowiły się już u nas, nic nie może się równać ze smakiem schabowego z mizerią albo pierogów ruskich. Jakie elementy wchodzą w skład polskiej tradycji kulinarnej? Czy można cieszyć się naszymi narodowymi smakami w każdej sytuacji?

Najwspanialsze tradycje polskiej kuchni

Kuchnia polska jest bardzo bogata zarówno w składniki, jak i w smaki. Nie można zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest ciężkostrawna i tłusta. Warto wiedzieć, że typowy polski posiłek składał się przede wszystkim z kasz oraz warzyw – jedno i drugie to skarbnica składników odżywczych! Mięsa jadano sporadycznie. Częściej gościły na pańskich stołach. U prostych ludzi – jedynie od święta. Jakie smaki ukształtowały podniebienia Polaków? Opowie o tym specjalista z Restauracji Sułtan, która serwuje polskie jadło:

W polskiej kuchni dominują trzy smaki: słony, kwaśny i umami. Te dwa pierwsze zawdzięczamy bogatej tradycji spożywania kiszonek, które są nie tylko przepyszne, ale też bardzo zdrowe. Regulują procesy trawienne i dbają o odpowiednią florę bakteryjną. Warto je spożywać regularnie. Słoność oraz umami, czyli ten najbardziej nieokreślony, ale uwielbiany przez wszystkich smak, nazywany też bulionowym, to zasługa różnorodnie przyrządzanych mięs: wieprzowiny, wołowiny, drobiu, dziczyzny. W polskiej kuchni nic się nie marnuje! Pyszne dania powstają zarówno z mięsa, jak i z podrobów.

Dawna Polska to kraj obfitujący w żyzne pola. Nic dziwnego, że typowa polska kuchnia pełna jest różnego rodzaju wypieków i dań na bazie ciast: pieczywo (chleby, bułki, rogale, chałki…), ciasta (zarówno pieczone, jak i smażone), kluski, kopytka, pyzy, parowańce, pierogi i wiele, wiele innych. Wszystkie te elementy ukształtowały nasz dzisiejszy gust kulinarny, który sprawia, że chętnie wybieramy lokale z polskim jedzeniem i kultywujemy kuchenne tradycje w domu.

Typowa polska kuchnia nie tylko w domu!

Jeżeli uwielbiasz kuchnię polską, nie musisz ograniczać się do domowych rozkoszy podniebienia. Istnieją lokale, które oferują tradycyjne polskie dania. Doskonałe surowce i tajemnice szefów kuchni sprawiają, że będzie to nie tylko pyszny, ale też zdrowy posiłek. Przykładem może tu być wspomniana Restauracja Sułtan.

Czy jednak trzeba iść do restauracji, aby zjeść porządny polski obiad? Nie! Dzięki cateringowi możesz zajadać się pysznymi pierogami albo roladą wołową niezależnie od tego, gdzie jesteś, np. w pracy podczas przerwy. Catering z kuchnią polską to także doskonałe wyjście awaryjne, gdy nie miałeś czasu ugotować, a spodziewasz się gości, albo po prostu wracasz zmęczony po dniu pełnym wyzwań i jesteś głodny jak wilk. Smacznego!

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz