Materiał Partnera

Pszczoły w ogrodzie – czy to dobre rozwiązanie?

Pszczoły w ogrodzie – czy to dobre rozwiązanie?

Od kilku już lat wiele mówi się o konieczności ochrony pszczół. Te niewielkie stworzenia odgrywają ogromną rolę w funkcjonowaniu całego ekosystemu, a działania człowieka sprawiają, że ich liczebność drastycznie spadła w tak szybkim tempie, że zjawisku temu nadano nazwę; jest to zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej. Czy możemy coś zrobić, aby to powstrzymać?

Ochrona pszczół miodnych

Zachowania proekologiczne wzrosły w ostatnim czasie na znaczeniu. Przywiązujemy coraz większą uwagę do zdrowej żywności, do segregacji odpadów i recyklingu, do stosowania w naszym otoczeniu odnawialnych źródeł energii. Podejmujemy też liczne działania w zakresie roślin i zwierząt. W przypadku tych ostatnich wiele mówi się o konieczności ochrony pszczół miodnych, których liczebność drastycznie spadła w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Dlaczego to tak ważne? Zdecydowana większość żywności to produkty pochodzenia roślinnego, a rośliny mogą rozwijać się i owocować dzięki pszczołom właśnie. Bez ich udziału produkcja jedzenia zostanie znacząco ograniczona, a to doprowadzi też do wzrostu cen. Ponadto miód i inne pszczele wyroby są cennymi produktami wykorzystywanymi nie tylko w przetwórstwie spożywczym, ale również w kosmetyce. Bez pszczół miodnych niemożliwe będzie wykorzystanie propolisu czy pszczelego wosku.

Łąka kwiatowa zamiast trawnika

Ochrona pszczół przed wyginięciem nie musi oznaczać aktywnego zaangażowania w prowadzone akcje społeczne. Wystarczy, że włączymy do naszego otoczenia rozwiązania, które sprzyjają rozwojowi pszczelich kolonii. To drobiazgi, które mają ogromne znaczenie.

Powszechnie spotykanym elementem każdego domu jest zadbany i regularnie koszony trawnik. Atrakcyjną i korzystną dla ekosystemu alternatywą będą łąki kwietne, które promuje centrum ogrodnicze Łuccy. Są to naturalne i niewymagające koszenia trawniki powstające na bazie mieszanek nasion traw oraz wieloletnich kwiatów, które stanowią pożytek dla pszczół.

Istotne jest ponadto, jakiego rodzaju preparaty stosujemy w naszych uprawach. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tu ochrona biologiczna, czyli wykorzystanie specjalnie hodowanych mikroorganizmów, które chronią rośliny przed szkodnikami oraz chorobami. Nowoczesne preparaty biologiczne w przeciwieństwie do pestycydów nie stwarzają zagrożenia zarówno dla nas, jak i środowiska naturalnego.

Wspieranie lokalnych pszczelarzy

Rozwój kolonii pszczół oraz pszczelarstwa możemy wspierać poprzez kupowanie produktów z lokalnej pasieki. Miód dostępny w sklepach czy restauracjach zazwyczaj mocno przetworzony i zawiera szkodliwe dla nas substancje. Naturalny miód to natomiast źródło substancji o działaniu leczniczym.

W naszym ogrodzie natomiast możemy umieścić nie tylko rośliny pożyteczne dla pszczół, ale również same pszczoły. Pszczoły murarki sprzedawane w formie zahibernowanych kokonów to przyjazne, nieagresywne i nieżądlące pszczoły, które możemy bez obaw umieścić w domku dla owadów. To pożyteczne owady, których obecność będzie korzystna dla środowiska naturalnego.

Opracowanie:
Kraków, Piastowska 20
tel. 12 637 74 41
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz