Materiał Partnera

Psychoterapia w nurcie Gestalt – co ją odróżnia od innych metod?

Psychoterapia w nurcie Gestalt – co ją odróżnia od innych metod?

Zdrowie psychiczne jest nieodzownym składnikiem ogólnego dobrostanu człowieka. Kiedy „boli dusza” nic nie ma znaczenia – ani praca, ani znajomi, ani nawet ukochany partner. Czerpanie radości z życia jest więc możliwe tylko wtedy, kiedy jesteśmy w kontakcie ze sobą i swoimi uczuciami. W innym wypadku równowaga jest zachwiana, a my ją tracimy. Jak jednak dbać o siebie pod względem psychologicznym? Warto rozważyć psychoterapię, zwłaszcza w nurcie Gestalt.

Dla kogo jest psychoterapia?

Terapia to najlepszy sposób na poprawienie jakości codziennego życia. Nasza psychika wpływa na każdy jego aspekt – od tego jak pracujemy, po to z kim się wiążemy, jak reagujemy na nieprzewidziane zdarzenia i czy umiemy czerpać radość z codzienności. Wiele osób zmaga się z różnymi problemami, które objawiają się poważniejszymi schorzeniami jak depresja czy nerwica i w takich wypadkach pomoc psychoterapeuty pokroju Joanna Majda-Kostrz jest wręcz nieodzowna.

Jednak nie trzeba cierpieć na poważniejszą chorobę, żeby móc czerpać korzyści z terapii. Jest to przydatne narzędzie, które pomoże uporać się z problemami emocjonalnymi, przezwyciężyć kryzys lub po prostu posłuży jako wsparcie w procesie samorozwoju. Coraz więcej mówi się i pisze o zdrowiu psychicznym, a wizyta u psychoterapeuty przestaje być tabu skazującym nas na wytykanie palcami. I bardzo dobrze, bo osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości psychiczne wcale nie spada.

Co daje psychoterapia Gestalt?

Psychoterapia jako taka przybiera wiele postaci i może przebiegać np. w nurcie psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, TSR czy ericksonowskiej, dodatkowo niektóre można przejść tylko indywidualnie, inne w grupie. Każda z nich w jakiś sposób pomaga zrozumieć siebie bardziej, co przekłada się na rozwiązanie trapiących jednostkę problemów. Psychoterapia Gestalt została wymyślona przez Fritza Perlsa na początku XX wieku. Terapia w tym nurcie oparta jest na filozofii, głównie na fenomenologii oraz egzystencjalizmie, co przekłada się bezpośrednio na to, jak taka terapia wygląda.

Metoda gestaltu pomaga dotrzeć do zablokowanych uczuć i emocji poprzez obserwację siebie oraz rzeczywistości. Nadrzędnym celem terapii jest pomoc w zrozumieniu siebie oraz pogodzeniu się z pewnymi brakami, których doznaliśmy w dzieciństwie, co przekłada się na dorosłe życie. Braki te powodują różnorakie problemy w relacjach z innymi, jak i z samym sobą.

Gestalt zakłada, że każde doświadczenie jest samoregulującym się cyklem (teoria wg. Zinkera), który zapewnia poczucie równowagi w życiu. Jeżeli w którymś momencie cyklu złożonym z siedmiu następujących po sobie etapów nastąpi blokada, homeostaza nie wystąpi, co objawi się np. brakiem satysfakcji w pracy czy związku. Metoda gestaltu ma więc pomóc odnaleźć blokady niepozwalające cieszyć się życiem, a do tego potrzebne jest zrozumienie siebie.

Przebieg terapii w nurcie Gestalt

Terapia sprawdza się bardzo dobrze w większości problemów psychicznych, więc warto zastanowić się nad jej przejściem. Na początku drogi trzeba spotkać się z terapeutą na wstępnej konsultacji – może to być jednorazowa sesja, jednak najczęściej jest ich ok. trzy. Ma to na celu poznaniu problemów pacjenta, co jest niezbędne do podjęcia tzw. dialogu egzystencjalnego, czyli rozmów na dotyczących różnych sfer życia. Konsultacja psychologiczna pozwoli też nawiązać więź z terapeutą, niezbędną do otworzenia się pacjenta na proces leczenia oraz nauki.

Następnie ustalany jest tok terapii, która trwa od roku do nawet kilku lat – wszystko zależy od pacjenta. Sesje najczęściej są raz w tygodniu o podobnej godzinie, można prowadzić terapię indywidualną lub w grupie. To, co odróżnia Gestalt od innych metod jest holistyczne spojrzenie na człowieka, więc często obok rozmowy pacjent otrzymuje zadania domowe lub jest proszony o podejmowanie jakichś aktywności fizycznych (np. terapia tańcem). Wszystko po to, aby zwiększyć świadomość pacjenta i wspierać jego rozwój osobisty, co jest kluczem do osiągnięcia harmonii w życiu.  
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz