Materiał Partnera

Psychoterapia małżenśka - kiedy warto?

Psychoterapia małżenśka - kiedy warto?

Bardzo często psychoterapia małżeńska okazuje się jedynym ratunkiem dla związku. Kłótnie w związku są normalne, jednak gdy partnerzy nie potrafią sobie radzić z konfliktami, a żale i pretensje tylko pogłębiają kryzys, warto zdecydować się na psychoterapię małżeńską, aby nie dopuścić do rozstania. Dowiedz się, kiedy terapia ma jeszcze sens i kiedy warto się na nią zdecydować.

Kiedy warto iść na psychoterapię małżeńską?

Z psychoterapii małżeńskiej warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy po kilku samodzielnych próbach nie udaje się nam zażegnać kryzysu. Musimy wówczas pamiętać o tym, że naciskanie na drugą osobę nie ma sensu. Jeśli ona nie chce ratować związku bądź nie chce podjąć się psychoterapii, to nie powinniśmy jej zmuszać, ponieważ nie przyniesie to pożądanych skutków. Szansą na wyjście z trudnej sytuacji jest skupienie się na przeanalizowaniu swojego zachowania oraz zastanowieniu się co ja robię źle, że mój partner się odsunął. Często są to zachowania, z których sami sobie nie zdajemy do końca sprawy. Odpowiednim wyjściem jest indywidualna konsultacja ze specjalistą od relacji oraz wypracowanie zmian we własnym zachowaniu. Psychoterapeuta może nam w tym bardzo pomóc, szczególnie uświadomić, gdzie tkwi źródło problemu. Niestety zazwyczaj jest tak, że gdy coś się nie układa, zwykle obarczamy winą partnera. Widzimy tylko jego wady i błędy, wiemy, co powinien zmienić. Nie zwracamy jednak uwagi na to, że z nami też może być coś nie tak.

Czego uczy psychoterapia małżeńska?

Psychoterapia małżeńska uczy przede wszystkim komunikacji. U podstaw kryzysów leżą przede wszystkim nieświadome konflikty oraz trudności w  komunikacji – werbalnej i niewerbalnej. Nie słuchamy wówczas drugiej osoby, narzucamy jej swoje racje, ale też nie potrafimy walczyć o swoje, nie jesteśmy asertywni. Często sposób komunikowania się w domu rodzinnym przenosimy do swojej rodziny. Jeśli nasza matka nie była asertywna, przejmujemy taki wzorzec i również nie jesteśmy. Najczęściej jest tak, że gdy odzyskujemy świadomość własnego funkcjonowania, poprawia się komunikacja, wiele innych problemów staje się łatwiejszych do rozwiązania.  Psychoterapeuta otwiera tematy, nad którymi możemy się zastanowić i pomyśleć. Aby utrzymać dobre relacje, należy nauczyć się mówić otwarcie o swoich potrzebach, ale także słuchać drugiej osoby. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Teresa Gałązka-Bazydło mgr Ośrodek Psychoterapii i Psychologii Klinicznej, której specjalizacją jest m.in. prowadzenie psychoterapii małżeńskich. Warto zgłosić się do odpowiedniej osoby, która będzie nam w stanie pomóc.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz