Artykuł sponsorowany

Przywróć starej biżuterii dawny blask

Przywróć starej biżuterii dawny blask

Wiekowa biżuteria, choć może nie odpowiadać osobom podążającym na najnowszymi trendami, ma dla wielu z nas ogromną wartość sentymentalną. Często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, zdobiąc kreacje babć, mam i córek. Z czasem jednak może stracić swój blask – na skutek wieku, nieodpowiedniego traktowania lub zdarzeń losowych. Na szczęście dobrą biżuterię zawsze da się odnowić – wystarczy znaleźć wyspecjalizowanego w tym jubilera.

Renowacja biżuterii u jubilera

Chociaż istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą naszej biżuterii błyszczeć, jakby dopiero co opuściła sklep jubilerski, nie zastąpią one profesjonalnych narzędzi i wprawnego oka fachowca. Oddając stary pierścionek czy naszyjnik do zajmującego się renowacją biżuterii złotnika – takiego jak Paweł Przechodzień prowadzący zakład Filigran – możemy mieć pewność, że uzyskany efekt będzie stał na najwyższym poziomie. Właściwa renowacja biżuterii to trudna sztuka – wymaga cierpliwości, znajomości metod obróbki metali i zastosowania odpowiednich preparatów, najczęściej trudnodostępnych.

Dlaczego biżuteria ciemnieje?

Chciałoby się rzec, że nic nie bierze się z powietrza, ale w przypadku biżuterii kwestia ta nie jest taka prosta. Każdy zna chyba przypadek, w którym srebrna bransoletka czy sztućce ściemniały po latach, pozornie bez powodu. Niektórzy dołożą do tego swoje mistyczne wyjaśnienia – mówiąc na przykład, że biżuteria ściemniała, bo osoba, która ją nosi, cierpi na jakąś chorobę. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Warto też wiedzieć, że srebro ciemnieje nie dlatego, że się utlenia – to praktycznie niemożliwe w domowych warunkach – ale dlatego, że powoli pokrywa się siarczkiem. Ten zaś bierze się ze wspomnianego powietrza – im więcej w nim związków siarki, tym szybciej srebro ściemnieje. Dlatego też biżuteria staje się ciemniejsza szybciej w miejskim, zanieczyszczonym środowisku. Siarczki mogą trafiać na nasze srebrne ozdoby także na skutek ich kontaktu ze skórą. Dla przykładu – osoby jedzące więcej białka wydzielają wraz z potem więcej siarkowodoru, przez co ich biżuteria srebrna może szybciej ściemnieć. Dla ochrony biżuterii, nie tylko srebrnej, przed ciemnieniem powszechnie stosuje się proces rodowania, w którym specjalizują się niektóre zakłady jubilerskie. Najlepiej zabezpieczymy ją jednak poprzez odpowiednie przechowywanie i noszenie, niedopuszczające kontaktu z chemią czy wodą, w zamkniętym pojemniku ograniczającym dopływ powietrza. Nie uchronimy w ten sposób naszych ozdób przed ciemnieniem, ale możemy znacząco spowolnić ten proces.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz