Artykuł sponsorowany

Przyroda świata – wyjątkowe wystawy przyrodnicze w Jeleniej Górze

Przyroda świata – wyjątkowe wystawy przyrodnicze w Jeleniej Górze

Jelenia Góra jest miastem, przez które często przejeżdżamy, kiedy mamy w planach podróż do Czech lub zwiedzanie Dolnego Śląska. Jelenia Góra jest nie tylko pełna zabytkowych budowli, ale również interesujących miejsc, dlatego zamiast ograniczać się do krótkiego postoju w stolicy Karkonoszy, warto zatrzymać się tu nieco dłużej i zobaczyć niesamowite wystawy przyrodnicze.

Największe atrakcje

Najcenniejszą kolekcją cieplickiego Muzeum jest największy w Polsce zbiór modeli ptaków ze wszystkich kontynentów. Spora część z nich jest zaprezentowana w pięknych dioramach. Takiego przedstawienia środowisk naturalnych nie zobaczymy nigdzie indziej.

Kolejną atrakcją Muzeum jest jedyna w Polsce ekspozycja mikologiczna (grzybów) oraz jedna z większych wystawa entomologiczna (owadów).

Muzeum posiada także bardzo bogatą kolekcję rogów i poroży zwierzyny płowej z całego świata.

Dodatkowo, siedzibą Muzeum jest XVII.wieczny obiekt poklasztorny (z wewnętrznym ogrodem-wirydarzem), gdzie podziwiać możemy wspaniałe freski przedstawiające żywot św. Bernarda z Clairvaux.

W Muzeum znajduje się też największa na świecie ekspozycja wirtualna barokowych fresków na Dolnym Śląsku.

Naturalny Skarbiec Karkonoszy – ekspozycja geologiczna

Interesującą ekspozycją jest wystawa geologiczna, na którą składają się różnego rodzaju skały oraz minerały występujące na Dolnym Śląsku. Są to między innymi granity, kryształy górskie, a także agaty oraz minerały miedzionośne wydobyte w kopalniach miedzi. Wszystkie te okazy potwierdzają bogactwo śląskiej ziemi, a zaprezentowane tam tzw. graniaki są dowodem na działalność lodowca. Można tu zobaczyć wykonane w skali 1:1 wnętrze wojcieszowskiej jaskini.

Powrót do przeszłości

Ciekawą wystawą jest rekonstrukcja klasy szkolnej do nauki przyrody. Wielu rodziców i dziadków pamięta jeszcze sprzęty (dzisiaj eksponaty), które pomagały im zrozumieć tajniki przyrody.

Na kolejnej ekspozycji możemy zapoznać się z historią Uzdrowiska Cieplice i klasztoru pocysterskiego.

Mikroświat w powiększeniu przed wejściem do Muzeum

Warto zacząć od doskonale odwzorowanych w powiększonej skali modeli owadów i ślimaków, ustawionych przed wejściem głównym do Muzeum. Znajduje się tam niespełna dwumetrowy jelonek rogacz, który w naturze osiąga długość 6 centymetrów. Nieco dalej są mrówka rudnica oraz biedronka siedmiokropka, najczęściej spotykane chrząszcze, ale nie w takiej skali. Jest też niepowtarzalna okazja zobaczenia ogromnej, drapieżnej modliszki oraz wielobarwnej gąsienicy motyla pazia królowej. Znajdziemy tu również trzy popularne w Polsce gatunki ślimaków: wężyka ogrodowego, pomrowa wielkiego oraz winniczka o niespotykanych rozmiarach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz