Materiał Partnera

Przyjdź na warsztaty plastyczne i maluj jak impresjonista!

Przyjdź na warsztaty plastyczne i maluj jak impresjonista!

Dzieci mają naturalne zamiłowanie do różnorodnej twórczości: muzyki, plastyki, tańca. Po zakończeniu edukacji dorosły człowiek rzadko wraca do dziecięcych pasji, a te, nierozwijane, odpływają gdzieś w niebyt. Warto je odkryć w sobie na nowo, staną się wówczas źródłem wielkiej radości!

Naturalne skłonności do sztuki

Twórczość plastyczna to silna potrzeba rozwojowa każdego dziecka, znakomicie regulująca emocjonalnie. Praca plastyczna niekoniecznie musi być dziełem artystycznym, ale powstaje w wyniku procesu twórczego, który rozwija i eksponuje cechy osobowościowe dziecka. Poprzez twórczość dziecko wyraża siebie, swoje myśli i przeżycia. W tym procesie dziecko powinno być spontaniczne, ma odkrywać siebie, innych ludzi, uczucia i otaczający świat. Nauczyciel prowadzący powinien zapewnić dziecku możliwie dużą swobodę pracy, może inspirować, ale bez niepotrzebnej ingerencji i narzucania swojej woli.

Rysowanie, malowanie i ogólnie pojęte prace plastyczne są na stałe obecne w przedszkolach i edukacji wczesnoszkolnej. Takie czynności zdecydowanie silnie stymulują procesy rozwoju mowy i myślenia. Dziecko swobodnie rysujące rozwija swoje procesy myślowe i wyraża je poprzez rysunek. Prace plastyczne dzieci działają również jak mechanizm obronny, przez nie ujawniają się konflikty i napięcia psychiczne dziecka, są tu wydobywane i naturalnie rozładowywane.

Malować mogą nie tylko dzieci

Ludzie dorośli rzadziej sami rysują lub malują. Wiele osób kolekcjonuje dzieła artystów lub słynne reprodukcje, jest to także wyraz wrażliwości na piękno i sztukę. Zgłębianie wiedzy na temat poszczególnych prądów w sztuce i informacji o życiu artystów również jest cenne. Niektórzy uwielbiają sztukę współczesną, inni wolą klasykę, niekoniecznie jednak trzeba skończyć historię sztuki lub być malarzem, by posiadać duszę artysty. 

Ciekawym nurtem w sztuce jest np. impresjonizm, dzieła malarzy impresjonistów są estetyczne, piękne i docierają do każdego. Impresjonizm skupiał się na chwili, doceniał jej ulotność i piękno, uchwycone w danym momencie. Artyści malowali ludzi w ruchu, płynące o świcie łodzie rybackie, poranek w małej miejscowości, bawiące się dzieci. Dzieło impresjonisty przekazuje pozytywne emocje, pokazuje jasną stronę życia.

Dziś każdy może spróbować być takim impresjonistą. Jeśli czujesz, że sztuka Cię pociąga, relaksuje i sprawia radość, nie czekaj i realizuj swoje dobre pragnienia. Pracownia M. Małgorzata Mirkowska-Grabowska to wyjątkowe miejsce, gdzie nauczysz się podstaw pięknego rysowania oraz malowania i stworzysz niejedną fascynującą pracę plastyczną. Zajęcia prowadzone są w różnych grupach wiekowych i każdy jest mile widziany, nawet jeśli myśli o sobie, że nie posiada „za grosz” talentu. Zapraszamy!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz