Artykuł sponsorowany

Przygotowanie terenu pod budowę - co warto wiedzieć w tym zakresie?

Przygotowanie terenu pod budowę - co warto wiedzieć w tym zakresie?
Pierwszym etapem w zakresie realizacji budowy domu jest kupno działki i złożenie wszelkich potrzebnych dokumentów, upoważniających do powstania inwestycji. Następnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie działki pod budowę, co jest niezwykle istotne. Każda działka wymaga wykonania wstępnych prac. Jest to nie tylko konieczne ze strony formalnej, ale również w celu bezpiecznej budowy i łatwiejszego użytkowania. Co musisz wiedzieć w tym zakresie?

Teren budowy należy odgrodzić

Jeśli wszystkie formalności związane z realizacją budowy domu mamy już za sobą, pora na ogrodzenie terenu działki. Jak informują obowiązujące przepisy, ogrodzenie budowy nie może być wyższe niż 1,5 metra, a w strefach niebezpiecznych zaznacza się, aby ogrodzenie znajdowało się w bezpiecznej odległości od budynku – nie mniejszej niż  1/10 wysokości domu. Celem wykonania ogrodzenia jest przede wszystkim bezpieczeństwo.

Nie obędzie się bez wyrównania działki

W ramach prac przygotowawczych, kolejnym krokiem jest wyrównanie działki, za pomocą koparki służącej do tego typu prac. Jeśli mamy do czynienia z bardzo nierównym terenem, jego wyrównanie może trwać dłużej i generować większe koszty. Podczas tego etapu ustala się nośność gruntu. Niekiedy wymaga się utwardzenia terenu, co polega na zwiezieniu kruszywa i jego ubiciu. Utwardzenie gruntu to praca, która wymaga konkretnego zezwolenia. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, takiej jak Phu Wojak z Tczewa, która profesjonalnie zajmie się całym procesem przygotowawczym.

Miejsce na materiały budowlane jako kolejny etap przygotowań

Prawo budowlane informuje, że wszelkie materiały budowlane, które zostaną użyte do budowy domu, muszą znajdować się w odpowiednim miejscu. Jest to ważne, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Zaznacza się, aby nie stanowiły zagrożenia i nie wychodziły poza teren budowy. Materiały można zabezpieczyć, wykorzystując do tego specjalne kontenery.

Wycinka drzew i wykopanie ziemi pod fundamenty

Jeśli działka jest niewielka, każda przestrzeń będzie ważna, dlatego niekiedy wymaga się wycięcia wszelkich drzew czy krzewów. Zanim zajmiemy się jednak wycinką, należy zapoznać się z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody. Nowelizacja zwiększyła możliwości na wycinkę krzewów bez zezwolenia.

Ostatni etap przygotowań stanowi wykopanie przestrzeni pod fundamenty dla domu. Zaleca się, aby skorzystać z usług fachowców, bowiem wszelkie błędy mogą negatywnie wpłynąć na dalszy proces budowy. Do tego typu prac wymaga się specjalistycznego sprzętu oraz zaleca się, by wykopy pod fundamenty nie odbywały się w deszczowe dni, co skutkuje osunięciem terenu.

Właściwie wykonane wszystkie prace zamykają etap przygotowań terenu pod budowę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz