Materiał Partnera

Przygotowanie łodzi do sezonu zimowego

Przygotowanie łodzi do sezonu zimowego

Każdy właściciel łodzi przed rozpoczęciem się sezonu zimowego powinien zadbać o jej odpowiednią konserwację oraz zabezpieczenie przed szkodliwymi skutkami niskich temperatur. Jak to zrobić, aby mieć pewność, że na wiosnę nasza łódź będzie w 100% sprawna?

Najważniejszy jest silnik

Najistotniejszą kwestią jest dokładna konserwacja silnika. Środek konserwujący należy wprowadzić do silnika, aby utworzył na ściankach cienką warstwę chroniącą przed rdzą. Konieczne jest również nasmarowanie specjalną substancją wszystkich części obracających, aby uniknąć korozji. Przed rozpoczęciem się sezonu zimowego ważne jest również serwisowanie silnika oraz skrzyni biegów. Należy wymienić olej zarówno w silniku, jak i skrzyni, a także filtry oraz świece.

Zadbaj o pokład

Część prac przygotowujących łódź do sezonu zimowego można wykonać, gdy łódź znajduje się jeszcze na wodzie. Przed rozpoczęciem się mrozów trzeba zdjąć z łodzi wszelkie ochronne pokrycia i markizy, wyszczotkować je i wyprać łagodnym środkiem w ciepłej wodzie, a przed złożeniem dokładnie wysuszyć. Zamki na pokryciach dobrze jest posmarować wazeliną, która uchroni je przed rdzewieniem. Następnie trzeba dokładnie ocenić szczelność pokładu, a przed umyciem powierzchni sprawdzić otwory drenażowe. Jeśli na naszym pokładzie znajdują się powierzchnie tapicerowane, których nie można demontować, warto regularnie czyścić je płynem do naczyń i delikatnie smarować cienką warstwą wazeliny. Aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu spowodowanego wilgocią, na łodzi powinno ustawiać się szeroki pojemnik z octem, który będzie pochłaniał wszelkie zapachy. Warto też w kilku miejscach ustawić pochłaniacze wilgoci.

Co z akumulatorem i silnikiem?

Zimą nasza łódź przez dłuższy czas nie będzie używana, a to szkodzi żywotności akumulatora. Aby o niego prawidłowo zadbać i mieć pewność, że będzie nam służył w następnym sezonie, należy naładować go do pełna i odłączyć. Akumulator trzeba przechowywać w suchym miejscu, w którym nie będą panowały minusowe temperatury. Jeśli chodzi o silnik, to sposób zabezpieczenia go przed zimą będzie zależał od rodzaju paliwa, jakim napędzana jest nasza łódź. W silnikach diesla zbiornik powinniśmy zatankować do pełna, aby zapobiec tworzeniu się kondensacji, natomiast przy silnikach benzynowych, zbiornik należy całkowicie opróżnić, wyczyścić i pozostawić otwartym.

Ekspert radzi

Aby przez okres zimowy utrzymać łódź w jak najlepszym stanie, najlepiej jest przechowywać ją w suchym miejscu i pod odpowiednim przykryciem. W tym celu idealnie sprawdza się folia termokurczliwa. Bardzo istotne jest również zadbanie o baterie. Te należy wyłączyć i napełnić wodą destylowaną. Pamiętajmy, że nieodpowiednie łodzi do sezonu zimowego może skutkować dużymi stratami materialnymi i finansowymi – powiedziała Natalia Natkaniec-Włodarczyk z serwisu motorowodnego Natkaniec w Mikołajkach. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz