Artykuł sponsorowany

Przygotowanie elewacji domu krok po kroku

Przygotowanie elewacji domu krok po kroku
Ściany zewnętrzne budynku stają się jego wizytówką, jednak nie tylko ich estetyczny wygląd jest istotny. Zadaniem elewacji jest bowiem również izolacja zarówno termiczna, jak i akustyczna. Dobrze wykonane i ocieplone ściany mają spory wpływ np. na obniżenie rachunków za ogrzewanie w sezonie zimowym. Jak zatem przygotować należy elewację krok po kroku?

Czym można ocieplić ściany zewnętrzne?

Niezależnie od zastosowanych materiałów do budowy ścian zewnętrznych, niezbędnym krokiem po ich wzniesieniu jest przygotowanie warstwy stanowiącej ocieplenie. Najczęściej obecnie wykonuje się je ze styropianu bądź wełny mineralnej. Pierwsze z wymienionych rozwiązań to konieczność przytwierdzenia do ścian zewnętrznych specjalnych płyt styropianowych. Czynność tę realizuje się z wykorzystaniem trwałych kołków mocujących, używa się także dodatkowo kleju. Dzięki temu ocieplenie pozostaje wytrzymałe przez wiele lat, jest dodatkowo lekkie i nie obciąża konstrukcji.

Wełna mineralna jest natomiast od styropianu znacznie cięższa. Zastosowanie tego materiału wymaga więc innego montażu. Wspomniane kołki mocujące muszą być w tym wypadku solidne – rekomendowane są modele ze stalowym rdzeniem. W odpowiedni sposób ocieplenie ścian zewnętrznych przygotuje firma Wojt-Rem Elewacje, której usługi obejmują również inne prace związane z wykończeniem fasady domu jednorodzinnego. Mowa tu o nakładaniu tynków elewacyjnych i materiałów wpływających na atrakcyjny wygląd ścian. Jakie są zatem kolejne kroki w zakresie przygotowania elewacji domu?

Jak uzyskać atrakcyjną wizualnie elewację?

Pierwsze spojrzenie na budynek od jego zewnętrznej strony oznacza zwrócenie uwagi na fasadę. Z tego względu powinna być ona estetyczna i dobrze wykończona. Po wzniesieniu ścian zewnętrznych i ich ociepleniu fachowcy zadbają o nałożenie na nie odpowiedniego tynku. Możliwy jest wybór pomiędzy tynkami zewnętrznymi akrylowymi, mineralnymi, silikonowymi i silikatowymi. Każdy z nich ma inne parametry, a materiał powinien być dopasowany zarówno do charakterystyki domu, jego położenia, jak i budżetu inwestora.

Po nałożeniu tynku zewnętrznego możliwe jest ostateczne wykończenie elewacji. Zagruntowana powierzchnia ścian zapewni bardzo dobrą przyczepność przede wszystkim dla farb. Malowanie elewacji to jedna z popularniejszych metod na jej atrakcyjne wykończenie. Zaletą jest łatwość wykonania i szereg dostępnych możliwości. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak specjalne płytki klinkierowe, a także przygotowane z kamienia. Nierzadko w celu uzyskania nietuzinkowego wyglądu elewacji, materiały te łączy się ze sobą w spójnej aranżacji fasady.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz