Artykuł sponsorowany

Przygotowanie dziecka do żłobka

Przygotowanie dziecka do żłobka

Pierwsze dni dziecka w żłobku są dla rodziców czasem stresujące. Zdarza się, że ani maluch, ani jego opiekunowie nie czują się z tym komfortowo. Aby jednak zapewnić pociesze odpowiednią edukację i przygotowanie do kolejnych etapów życia, zaleca się integrację z innymi dziećmi i wspólną zabawę. Jest kilka sposobów na to, aby moment przekazania dziecka opiekunkom nie kojarzył mu się z traumą.

Czym skorupka za młodu nasiąknie...       

Niektórzy rodzice kochają swoje pociechy do tego stopnia, że prowadzą dziecko za rękę na każdym kroku i izolują je od innych dzieci lub nadmiernie porównują ich rozwój. Każdy rodzic uczy się na błędach, niektórych z nich można jednak uniknąć wcześniej. Nawet jeśli rodzice nie są zbyt towarzyscy, powinni pozwolić swojemu dziecku, jeszcze zanim będzie musiało iść do żłobka, na częsty kontakt z innymi dziećmi w różnym wieku.

Proces rozwoju dziecka, szczególnie w pierwszych latach życia jest bardzo intensywny i zachowania społeczne, jakimi będzie ono otoczone będą przekładały się bezpośrednio na jego własne zachowania.  Dlatego też częsta wymiana, pokazywanie dziecku różnorodności miejsc i ludzi ma kluczowe znaczenie. Zbytnia izolacja powoduje natomiast trudności w odnalezieniu się w nowych sytuacjach i nawiązywaniu kontaktów.

Jeden z katowickich żłobków Misiowy Zakątek, z siedzibą przy ulicy Gliwickiej 224, w ramach aktywnej integracji i rozwoju sensorycznego dzieci proponuje zajęcia muzyczne, a także zajęcia językowe. Ciekawie poprowadzone zabawy umożliwiają dzieciom rozwijanie ich umiejętności i kształcenie zachowań społecznych na poziomie komunikacyjnym.

Kilka ważnych kwestii

Oprócz wyprawki zawierającej dodatkowe ubrania, kapcie, piżamę, pieluszki smoczek itp. trzeba też przygotować się mentalnie. Jeśli maluch ma starszego brata lub siostrę, w ramach integracji dzieci mogą spędzić pierwszy dzień razem. W ten sposób starsze rodzeństwo będzie komunikowało ewentualne trudności i pomagało młodszemu zaadaptować się w nowym otoczeniu.

Tego samego dnia maluchowi towarzyszyć powinny jego ulubione i dobrze znane zabawki i inne elementy, które pozwolą mu czuć się bardziej komfortowo. Najukochańszy miś czy poduszeczka, a nawet kołderka, pomogą w odnalezieniu się w nowym miejscu, do którego dziecko będzie wracało codziennie.

Sam rodzic musi w tej sytuacji przygotować nie tylko dziecko, ale też i siebie. Rutyna przed pójściem pociechy do żłobka była przecież inna. Pierwszego dnia można wspomnieć w pracy, że ten poranek zacznie się inaczej niż wszystkie poprzednie. W ten sposób rodzic nie będzie zestresowany, że musi już iść, a dziecko widząc jego spokój, również będzie się czuło pewniej.

W dobrym żłobku informuje rodzica o tych sprawach i przekazuje kilka wskazówek. Są one przydatne szczególnie tym rodzicom, którzy jeszcze nie mają tego doświadczenia. Świadoma mama i tata będą większym wsparciem dla malucha w tym specjalnym momencie. Bardzo ważna jest tu odpowiednia komunikacja z dzieckiem i przekazywanie mu prawdziwych informacji. Przemyślanym krokiem jest też dużo wcześniejsze przygotowanie pociechy do spędzania czasu w gronie wielu dzieci.

Można stopniowo adaptować dziecko do tych warunków poprzez częstą zmianę otoczenia, miejsca noclegu (spanie u dziadków), czy opowiadanie dziecku w superlatywach, jak pożytecznym miejscem jest żłobek. W ten sposób dziecko nie będzie sprawiało problemów i w ten sposób będzie bardziej otwarte na zdobywanie nowych umiejętności i przyjaciół.

Opracowanie:
Katowice, Gliwicka 224
tel. 731 741 234
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz