Artykuł sponsorowany

Przygotowania do rozwodu. O czym warto pamiętać?

Przygotowania do rozwodu. O czym warto pamiętać?

Rozwód to wydarzenie, któremu towarzyszy wiele skrajnych emocji. Mimo tego wymaga starannego przygotowania, zebrania dowodów i argumentów. Po podjęciu decyzji o rozstaniu przychodzi czas na znalezienie dobrego adwokata specjalizującego się w prawie rodzinnym, który poprowadzi Cię przez prawne zawiłości. Co jeszcze musisz wiedzieć zanim zmienisz stan cywilny?

Podczas sprawy rozwodowej musisz liczyć się, że zostanie Ci zadanych wiele, niekiedy niewygodnych, pytań. Jeśli jesteś zdecydowany na ten krok, udzielenie odpowiedzi nie będzie stanowiło większych trudności. W stresujących okolicznościach musisz udowodnić, że rozkład pożycia małżeńskiego stał się faktem. Poczujesz się pewniej, jeśli odpowiednio wcześniej będziesz miał przygotowane trafne argumenty.

Ustalenia sędziego

Dla wielu osób, sprawa rozwodowa to pierwsza w życiu okazja, aby stawić się na rozprawie w sądzie. Sama otoczka towarzysząca temu wydarzeniu generuje stres, który może utrudniać rzetelną argumentację czy udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania. Sędzia musi jednoznacznie ustalić, kto ponosi winę za rozpad więzi fizycznej, gospodarczej i uczuciowej. Rozwód może odbyć się z orzeczeniem o całkowitej winie jednego ze współmałżonków, ale aby tak się stało potrzebne są niezbite dowody, np. zdrady czy oszustwa. Pomocne w takiej sytuacji okażą się zeznania świadków, wyciągi z rachunku bankowego czy fotografie i dokumenty. Takie sprawy rozwodowe zazwyczaj trwają dłużej i są bardziej skomplikowane, ale kończą się "zwycięstwem" jednej ze stron i zasądzeniem na jej korzyść alimentów.

Podział opieki nad dziećmi, majątku

Każda sprawa rozwodowa wygląda inaczej. Dlatego – jak podkreśla ekspert z Kancelarii Adwokackiej Latoch – przy pisaniu pozwu warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Przygotuje Cię on wszechstronnie do rozprawy. Samodzielne działanie i brak znajomości zagadnień prawa w towarzystwie dużych emocji, które bez wątpienia będą Ci towarzyszyć w sądzie mogą przynieść rezultaty odwrotne do zamierzonych.

Wraz ze swoim adwokatem ustalisz żądania i oczekiwania, a następnie przedstawisz je
w sądzie. Najczęściej dotyczą one:

  • podziału majątku,
  • przyznania opieki nad dziećmi.

Dobre przygotowanie do rozprawy rozwodowej sprawi, że będziesz czuł się pewniej.

Skoro podjąłeś decyzję o radykalnej zmianie w swoim życiu, przekonaj sędziego o tym, że rozkład pożycia małżeńskiego jest faktem i wymaga oficjalnego potwierdzenia.
W przeciwnym razie, w przypadku braku odpowiednich argumentów, wniosek może zostać odrzucony.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz