Materiał Partnera

Przyczyny i leczenie zapalenia dziąseł

Przyczyny i leczenie zapalenia dziąseł

Próchnica, nadwrażliwość i zapalenie dziąseł to jedne z najczęstszych dolegliwości stomatologicznych występujących w naszym kraju. Nie oznacza to oczywiście, że ich leczenie jest niemożliwe lub nieopłacalne, wręcz przeciwnie – powinniśmy się nimi niezwłocznie zająć. Nie robimy tego najczęściej głównie przez brak uciążliwych objawów bólowych. Gdy te wystąpią, może być już za późno. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku zapalenia dziąseł, które nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań.

Najczęstsze przyczyny zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł może pojawić się u każdego. Nieważny jest wiek. Przyczyną zazwyczaj jest niedokładne mycie zębów. Niestety, opanowanie dobrych nawyków może być niewystarczające, bo jeśli płytka nazębna już raz pojawi się na naszych zębach, będzie przyciągała bakterie, ulegając mineralizacji i przekształcając się w porowaty kamień stanowiący idealne siedlisko dla tych drobnoustrojów. Kamień wciska się ponadto pod dziąsła, odpychając je od korzeni i powodując niszczenie całej konstrukcji zęba. Objawia się to zwykle krwawiącymi podczas szczotkowania zębów dziąsłami. Oczywiście wymienione wyżej przyczyny nie są jedynymi, bo zapalenie dziąseł nie oznacza zawsze tego samego schorzenia. Może się ono pojawić na skutek przyjmowanych leków, mechanicznego uszkodzenia dziąsła czy chorób ogólnoustrojowych. Jeśli więc dostrzeżemy niepokojące objawy, konieczne jest odwiedzenie gabinetu stomatologicznego, takiego jak All-Dent Gabinet Stomatologiczny Cezary Pakuła. Lekarz zdiagnozuje naszą chorobę i ustali jej przyczyny, co pozwoli na wyeliminowanie problemu raz na zawsze. Nie ma innej alternatywy – porady zasłyszane z drugiej ręki, nieważne jak dobre i racjonalne, nie mogą równać się z postawioną przez specjalistę diagnozą.

Jak leczone jest zapalenie dziąseł?

Oczywiście wiele zależy tutaj od konkretnej jednostki chorobowej i zaawansowania schorzenia, ale pierwszym etapem walki z zapaleniem dziąseł jest zazwyczaj dokładne oczyszczenie zębów z całego nagromadzonego kamienia oraz płytki nazębnej. Jeśli zareagujemy szybko i poddamy się takiemu czyszczeniu zaraz po pojawieniu się zapalenia dziąseł, to istnieje szansa, że w ten sposób całkowicie zahamujemy jego rozwój, a nawet doprowadzimy do uleczenia zapalenia dziąseł bez dodatkowych środków. Jeśli poprawa nie następuje, konieczne są badania krwi, co pozwala ustalić przyczynę choroby. Może być ona niezwiązana z samymi zębami, więc jej leczenie może wyglądać bardzo różnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz