Materiał Partnera

Przychodnia Medan – jakie badania medycyny pracy są niezbędne dla poszczególnych zawodów?

Przychodnia Medan – jakie badania medycyny pracy są niezbędne dla poszczególnych zawodów?

Zapewne każdy z nas nie raz odwiedził lekarza medycyny pracy. Otóż zgodnie z obowiązującym prawem jest to konieczne zawsze, gdy podejmuje się prace na umowie. Tylko na podstawie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do podjęcia czynności na danym stanowisku, pracodawca może legalnie nas zatrudnić. Oczywiście zakres badań różni się w zależności od zawodu i wykonywanych zadań. Jakie badania medycyny pracy przeprowadzane są w przychodni Medan?

Badania medycyny pracy a wykonywany zawód

Poszczególne zawody różnią się od siebie pod wieloma względami. Przede wszystkim wykonywanymi w ramach nich czynnościami, ale też warunkami, w jakich praca ta się odbywa. Nieodłączny element każdego zawodu stanowią także rozmaite czynniki zewnętrzne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Właśnie dlatego tak istotne są badania z zakresu medycyny pracy – pozwalają one wykluczyć przeciwwskazania do podjęcia pracy.

Nie da się ukryć, że obecnie pracowników można podzielić na dwie główne kategorie – biurowych i fizycznych. Dlatego przyjrzyjmy się, jakie badania medycyny pracy są wykonywane w prywatnej przychodni Medan właśnie tym dwóm grupom pracowników.

Jakie badania muszą wykonywać pracownicy biurowi?

W ogólnym rozrachunku praca biurowa jest stosunkowo spokojna i mało wymagająca. Nie obciąża fizycznie, a także nie wiąże się z żadnymi wyjątkowo szkodliwymi czy niebezpiecznymi warunkami. W przypadku pracy biurowej bez wątpienia przynoszącym największą szkodę aspektem jest ciągła praca przed monitorem. Oprócz tego negatywny wpływ na zdrowie może mieć także długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Jak wyjaśnia pracownik Niepublicznego zakładu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej Medan z Jarocina:

Pracownicy biurowi w ramach badań medycyny pracy muszą wykonać przede wszystkim podstawowe badania takie jak pomiar ciśnienia, pomiar cukru czy badanie osłuchowe. Oprócz tego lekarz może zapytać o przyjmowane leki, choroby oraz problemy zdrowotne występujące w rodzinie. Ponadto po wstępnych badaniach kieruje pacjentów do innych specjalistów, np. okulisty lub laryngologa.

Pracownicy fizyczni – zakres badań medycyny pracy

Z oczywistych względów pracownicy fizyczni, którzy wykonują znacznie bardziej obciążającą pracę, niekiedy w wyjątkowo niesprzyjających warunkach, muszą przejść szerszy zakres badań medycyny pracy. W przychodni Medan poza wspomnianymi badaniami podstawowymi wykonywane są także – specjalistyczne badania EKG, spirometria oraz testy psychotechniczne. W przypadku pracowników fizycznych, na przykład pracujących na dużych wysokościach, ważne będą również badania neurologiczne, na które także skieruje lekarz medycyny pracy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz