Materiał Partnera

Przewodnik po poszczególnych rodzajach win

Przewodnik po poszczególnych rodzajach win

Wino. Jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych trunków. Zastosowanie wina znajduje miejsce nie tylko w przypadku romantycznej kolacji ze świecami, ale również możemy użyć go w trakcie przygotowania wykwintnego dania na rodzinny obiad, by nadać mu niepowtarzalnego smaku i aromatu. Ale jakie rodzaje win wyróżniamy i które będzie najlepsze na wybraną okazję? Zapraszamy do naszego artykułu, w którym przedstawimy charakterystykę każdego z nich.

Wino białe

Wino białe najlepiej łączy się z rybą, różnymi owocami morza, świeżymi serami oraz kurczakiem. Jeśli chodzi zaś o sam smak, to aromat jest lekki oraz owocowy. Zastosowanie tego wina jest dość szerokie, gdyż możemy je dodać do naszego dania, smakować je w trakcie kolacji z przyjaciółmi bądź po prostu w celu ochłody w ciepłe popołudnie.

Wino czerwone

To co odróżnia wino czerwone od białego poza samym kolorem, to fakt, że czerwone wino posiada bardziej wyrazisty oraz mocniejszy smak niż w przypadku białego. Czerwone wino okaże się świetnym posunięciem z Twojej strony jeżeli postanowisz poczęstować kieliszkiem wina swojego szefa podczas uroczystego obiadu bądź na ważnym spotkaniu. Przestrzegamy jednak, że zakupionego czerwonego wina nie trzymać w lodówce, gdyż panujaca tam temperatura nie będzie odpowiednia dla naszego wina. 

Wino różowe

Cechą charakterystyczną wina różowego jest jego niepowtarzalny kolor, który z bliska przypomina kolor różowy bądź jasnoczerwony. Wypośrodkowanie wina różowego polega nie tylko na kolorze, ale także możemy poczuć kompromis między świeżością win białych oraz ostrością win czerwonych. Wino różowe najlepiej nada się do potraw takich jak risotto z grzybami czy przeróżne rodzaje makaronów.

Wino Passito

Jest to mało znane wino, ale dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi z pewnością pozytywnie zaskoczą podniebienia naszych gości. Najczęściej oraz najlepiej stosuje się tego rodzaju wina do ciast bez kremu. Bardzo dobry efekt zapewni też podanie go ze słodyczami lub tartą z wybraną konfiturą.

Jeśli planujemy przygotowanie eleganckiego posiłku i chcemy wykorzystać do tego celu wina, polecamy skorzystanie z usług sklepu Kredens Basi Barbara Pytel, który w swoim asortymencie posiada bardzo szeroki wybór win na każdą okazję.

Kiedy serwować jakie wino?

Użycie wina podczas wykwintnego posiłku wymaga także od nas znajomości pewnych zasad dotyczących serwowania tego trunku w zależności od tego, z jakim rodzajem wina mamy do czynienia. Możemy tutaj wyróżnić wina:

  • stołowe - są to wina wytrawne lub półsłodkie, które najlepiej podawać właśnie podczas samego posiłku,

  • deserowe - są to wina półsłodkie oraz słodkie. Najlepiej podawać je po posiłku.

  • likierowe - są to wina mocne oraz bardzo słodkie, często też określane ciężkimi, w związku z czym należy je podawać po posiłku.

Opracowanie:
Iwkowa 468
tel. 796 962 185
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz