Artykuł sponsorowany

Przetoka odbytu – jak leczy się tę chorobę proktologiczną?

Przetoka odbytu – jak leczy się tę chorobę proktologiczną?

Siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, nieprawidłowe ciśnienie krwi, czy brak sportu mogą przyczynić się do wystąpienia różnego rodzaju chorób leczonych w gabinetach proktologicznych. Wiele schorzeń postępuje również wśród pacjentów geriatrycznych lub jako powikłanie po ciąży u kobiet. Na szczęście nawet tak nieprzyjemne choroby jak przetoka odbytu, są dzisiaj skutecznie leczone. Istotne jest prawidłowe rozpoznanie i zindywidualizowana kuracja.

Czym jest przetoka odbytu?

Przetoka odbytu to bardzo specyficzne schorzenie, za które uważa się wytwarzanie kanału między odbytem a skórą odbytu. Najczęstszą przyczyną wystąpienia tejże choroby jest stan zapalny w gruczołach wewnętrznych odbytu, który powoduje zaawansowaną infekcję objawiającą się powstaniem ropnia. Warto przy tym wiedzieć, że schorzenie to może przybierać różne formy i często daje objawy ciężkie do rozpoznania. To między innymi dlatego dzisiaj choroba ta dzieli się na cztery grupy: przetoki międzyzwieraczowe, przetoki przezzwieraczowe, nadzwieraczowe oraz pozazwieraczowe. Od prawidłowego rozpoznania w dużej mierze zależy skuteczność leczenia.

Objawy przetoki odbytu

Jak już wspomniano najpowszechniejszym objawem przetoki odbytu jest wystąpienie w jego obrębie ropnia. Należy zwrócić jednak również uwagę na krwawienie, na ból i podrażnienie w okolicach odbytu, czy też na ból podczas perystaltyki jelit. We wielu przypadkach – głównie zaawansowanych – infekcja gruczołów wewnętrznych może spowodować wysoką gorączkę lub dreszcze towarzyszące uczuciu ogólnego rozbicia. Warto przy tym wiedzieć, że przetoka odbytu może stać się bardzo uciążliwym i nieprzyjemnym schorzeniem dla pacjenta, dlatego ważne jest jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie procesu leczenia. W tym celu należy udać się do gabinetów proktologicznych. Jednym z cenionych w Polsce specjalistów jest dr hab. Andrzej Nowicki prof. nadzw., który wyspecjalizował się w chirurgii ogólnej i onkologicznej, a także w proktologii, czy flebologii (leczenie żylaków kończyn dolnych).

Leczenie chirurgiczne

Wielokrotnie leczenie niezaawansowanej przetoki odbytu kończy się na antybiotykoterapii. Niestety wielu pacjentów zgłasza się do lekarzy proktologów zbyt późno, a to powoduje konieczność zastosowania podejścia chirurgicznego. Ma ono na celu usunięcie przetoki (fitulektomia), bądź też jej nacięcia (fistulotomia). Czasem stosowany jest również zabieg setonowania, który polega na umieszczeniu nici chirurgicznej w kanale przetoki. To zaś powoduje jego zamykanie i wyeliminowanie choroby. Pamiętaj jednak o tym, że sam zabieg chirurgiczny nie jest całością leczenia. Istotne jest rozpoznanie czynników, które spowodowały tak zaawansowaną infekcję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz