Artykuł sponsorowany

Przeróbka pozyskanego drewna leśnego w profesjonalnym tartaku Tartacznictwo

Przeróbka pozyskanego drewna leśnego w profesjonalnym tartaku Tartacznictwo

Drewno tartaczne, jako przeróbka surowego drewna pozyskanego z leśnych pni drzew ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęstsze obszary zastosowań to budowa nieruchomości, konstrukcje drewniane, wykończenia stolarskie czy opał. Jak widzimy, zakres zastosowań jest szeroki i wiele osób w swoim życiu ma szansę na skorzystanie z usług tartaku. Przyjrzyjmy się szczegółowo, jak powinien wyglądać portfel usług tartacznych?

Praca tartaku to przeróbka pozyskanego drewna leśnego na podstawowe produkty. Tartak powinien posiadać w asortymencie różne rodzaje i gatunki drewna. Chodzi o jego jakość, grubość pnia, rodzaj (liściaste, iglaste) i gatunki drzew, z których zostały pozyskane. Zakres prac wykonywanych w ramach świadczonych usług możemy podzielić na:

  • dostawę drewna do obróbki,

  • przecieranie drewna konstrukcyjnego trakiem,

  • produkcja desek,

  • wykańczanie i obróbka drewna,

  • drewno opałowe.

Dostawa drewna wielogatunkowego do obróbki

Drewno powinno być dostępne w formie mokrej (świeżo ściętej), jak i suchej – sezonowanej. Wyschnięte przeznacza się do zadań stolarskich. Do konstrukcji dachowych czy podobnych, o charakterze służby wieloletniej, powinny być wycinane z odpowiednich gatunków z obrzeża grubego pnia. Środek oraz czubki pni, powinny być przeznaczone do zastosowań krótkotrwałych, jak szalunki czy stemple.

W ceniących klienta tartakach, takich jak Tartak Tartacznictwo z , dostępne są usługi przecierania drewna trakiem wg wskazań klienta. Usługa polega na wycięciu z pnia kształtów kantowych na więźby dachowe, czy konstrukcje drewniane i drewniano-metalowe. Robi się to również według wykazu z projektu budowlanego. Podstawowe produkowane elementy w ramach usług przecierania to:

  • krokwie dachowe

  • murłaty

  • kantówki

  • krawędziaki.

Drewno na czas przechowywania po wycięciu powinno być złożone na podstawie równej, z przekładkami po każdej warstwie celem niewypaczenia się i suszenia tarcicy. Warto zapytać o możliwość zaimpregnowania wyciętego drewna przeciw grzybom i szkodnikom. Nie może być mowy o szkodnikach czy chorobach drewna.

Przeznaczenie tarcicy zależne jest od gatunku, grubości i suchości drewna

Jednym z podstawowych oferowanych towarów w tartaku są deski: heblowane i deski bez obróbki (tarcica). Deski używa się do szalowania, obijania, konstrukcji, wykończeń stolarskich czy produkcji podłóg. Każde z tych zastosowań będzie wymagało innego gatunku drewna, dlatego warto przed wizytą w tartaku spisać wszystkie nasze potrzeby celem doboru drewna do faktycznego miejsca zastosowania. Na życzenie klienta poza heblowaniem drewna możliwe jest rozcinanie i klejenie desek do wykorzystania w stolarce lub do montażu podłóg.

Tartacznictwo to firma rodzinna, istniejąca w branży już od 80 lat. Tartak mieści się w Jastkowicach, w województwie podkarpackim. Oferuje szeroki zakres usług tartacznych, takich jak produkcja tarcicy, więźb dachowych oraz palet przemysłowych i skrzyniopalet. Oferta obejmuje deski I, II i III klasy w różnych wymiarach, dostosowanych do potrzeb klienta, a także usługi suszenia tarcicy oraz przetarcia drewna. W tartaku znajduje się doskonale wyposażony park maszynowy oraz nowoczesne magazyny, hale produkcyjne i suszarnie. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Opracowanie:
Jastkowice, Mickiewicza 39
tel. 15 841 03 03
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz