Materiał Partnera

Przepustnica w aucie - jaka jest jej rola i jak o nią dbać

Przepustnica w aucie - jaka jest jej rola i jak o nią dbać

Ilość elementów, które mają bezpośredni wpływ na prawidłowe działanie silnika w aucie, może przyprawić o zawrót głowy. Niestety spora ich liczba to podzespoły niepozorne, o których wielu kierowców zapomina, aż do momentu gdy pojawią się problemy rzutujące zarówno na pracę silnika, jak i na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Jednym z takich elementów jest przepustnica, której stan, choć często bagatelizowany, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie pojazdu.

Czym jest przepustnica j i jakie pełni funkcje

Przepustnica to stosunkowo niepozorny element w pojeździe, który ma jednak kluczowe znaczenie dla pracy silnika spalinowego. Jest ona zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie jednostki napędowej i odpowiada za umożliwienie oraz regulację ilości powietrza dostarczanego do komór silnika. Przepustnica połączona jest z pedałem gazu, gdzie poprzez jego dociskanie, umożliwia kierowcy na kontrolowanie ilość powietrza jaka dostaje się do kolektora dolotowego, a co za tym idzie wciśnięcie pedału gazu powoduje szersze uchylenie przepustnicy, czego efektem jest zwiększenie obrotów silnika i jego mocy. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od konstrukcji przepustnicy, siłownika i trybu działania, wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje tego elementu - napędzane mechanicznie i elektronicznie. W przypadku rozwiązania mechanicznego, stosowanego w starszych pojazdach, po wciśnięciu pedału przyspieszenia uruchamiany jest system dźwigni i linek, które otwierają zawór, zaś w nowocześniejszych autach sterowana jest ona za pomocą sterownika elektronicznego.         
Warto przy tym pamiętać, że przepustnica z racji swojej lokalizacji, pełnionych zadań oraz warunków w jakich pracuje, narażona jest na różnego rodzaju usterki i awarie, których usunięcie wymaga zazwyczaj pomocy oferowanej przez profesjonalny warsztat samochodowy, taki jak Auto Serwis Tomasz Nochowicz.

Jak rozpoznać problemy z przepustnicą

W przypadku problemów z przepustnicą istnieje kilka charakterystycznych objawów, po których możemy je rozpoznać. Do typowych symptomów w tym przypadku zaliczyć możemy:

  • „falujące obroty” – co oznacza przede wszystkim nierówną pracę silnika,
  • wzrost spalania paliwa,
  • problem z uzyskiwaniem najwyższych osiągów silnika,
  • osiąganie wysokich obrotów na biegu jałowym,
  • problemy z uruchomieniem silnika lub jego gaśnięcie podczas hamowania,
  • opóźnione reakcje pojazdu na wciśnięcie pedału gazu.

Problemy z przepustnicą to sytuacja, której przyczyną może być awaria silniczka krokowego lub czujnika, ale najczęstszą przyczyną jest gromadzący się w przepustnicy brud, pochodzący z zanieczyszczonego filtra powietrza lub paliwa.

Czyszczenie przepustnicy w rękach specjalisty

Zanieczyszczona przepustnica to problem, którego bagatelizowanie może nieść ze sobą zróżnicowane i negatywne konsekwencje. Warto przy tym pamiętać, że samo czyszczenie przepustnicy, które może wymagać jej wyjęcia lub demontażu poszczególnych elementów oraz ponownego zamontowania, powinno być przeprowadzone przez profesjonalny serwis samochodowy, przy użyciu specjalistycznych narzędzi i preparatów czyszczących. Należy przy tym zadbać, aby żadne ciało obce nie dostało się do kolektora dolotowego. Dodatkowo w przypadku nowszych pojazdów po wyczyszczeniu przepustnicy konieczna jest jej właściwa adaptacja przy pomocy komputera diagnostycznego.

Brud zbierający się w przepustnicy ma negatywny wpływ na pracę silnika i użytkowanie pojazdu. Dlatego też czyszczenie przepustnicy warto wykonywać regularnie i profilaktycznie, gdyż przypominanie sobie o tej konieczności, wyłącznie w momencie utrudnionej pracy silnika, może doprowadzić do uszkodzenia samej przepustnicy lub któregoś z elementów silnika.

Opracowanie:
Budzyń, os. Cechowe 44
tel. 67 213 96 64
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz