Artykuł sponsorowany

Przepuklina - przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina - przyczyny, objawy, leczenie

Przepuklina to nic innego jak uwypuklenie konkretnej partii ciała, które pojawia się m.in. w przypadku osłabionej partii brzusznej. Na powstanie przepukliny najbardziej narażone są osoby pracujące fizycznie, palacze, kobiety ciężarne, a także osoby zmagające się z różnymi chorobami układu oddechowego. Najczęściej występuje przepuklina pachwinowa, ale warto wiedzieć, że wyróżniamy wiele rodzajów przepuklin. Istnieje również wiele przyczyn i objawów. Co musisz wiedzieć na temat przepukliny? Sprawdź to w naszym artykule!

Jakie są przyczyny i objawy przepukliny?

Na przepuklinę najczęściej cierpią mężczyzni, lecz to nie oznacza, że problem nie dotyka również kobiet. Warto też wiedzieć, że ryzyko wystąpienia tego stanu zwiększa się wraz z wiekiem. Co więcej: zazwyczaj ciężko wskazać jedną przyczynę przepukliny, bowiem do jej powstania prowadzi wiele czynności, które zwiększają nacisk na ścianę brzucha. Należą do nich m.in. zaparcia, nadwaga, długotrwały kaszel, mukowiscydoza, niewłaściwe odżywianie się, czy palenie papierosów. Pozostałe przyczyny to:

  • powiększona prostata,
  • niezastąpione jądra,
  • płyn brzuszny,
  • nadmierne dźwiganie.

Po czym możemy rozpoznać przepuklinę? Jednym z najczęściej występujących objawów jest wybrzuszenie, czy też guzek w danym miejscu. Może on się pojawić m.in. w styku pachwiny i uda - w przypadku przepukliny pachwinowej. Osoby, które zgłaszają się do lekarza, bardzo często twierdzą, że czują przepuklinę podczas kaszlu, czy schylania się - jeśli więc podczas tych czynności występuje ból, to również możemy podejrzewać przepuklinę. Innymi objawami, które mogą świadczyć o przepuklinie wewnętrznej, są m.in. zgaga, kaszel, ból w klatce piersiowej, czy częste odbijanie. Nierzadkim objawem są także trudności w połykaniu.

Jak wygląda leczenie przepukliny?

Mimo że istnieje wiele metod leczenia przepukliny, to jednak najczęściej leczy się ją poprzez zabieg operacyjny. Jak mówi nam specjalista z Gabinetu Chirurgicznego Piotr Smoczyk przepuklina może zostać usunięta laparoskopowo, endoskopowo lub podczas operacji na otwartej jamie brzusznej, lecz najczęściej lekarze decydują się na operację otwartą. Trzeba jednak wiedzieć, że żaden sposób leczenia przepukliny nie daje pewności, że ten stan nie powróci - nierzadko bowiem się zdarza, że przepukliny nawracają.

Operacja przepukliny to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów, który nie trwa długo. W przypadku niewielkich przepuklin pacjent może opuścić szpital nawet tego samego dnia! Warto jednak pamiętać, że po zabiegu należy zrezygnować z aktywności fizycznej minimum na dwa tygodnie, bowiem rana musi dobrze się wygoić. Jeśli natomiast chodzi o skutki uboczne takiego zabiegu, to rzadko one występują.

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele przyczyn i objawów przepukliny. Jeśli więc zauważymy jakieś niepokojące sygnały, to nie należy zwlekać - trzeba jak najszybciej udać się do dobrego chirurga, który pomoże nam uporać się z tym problemem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz