Artykuł sponsorowany

Przepis na piękny dach

Przepis na piękny dach

O tym, że dach jest wizytówką domu, nie trzeba przekonywać nikogo. To najbardziej wyeksponowana względem świata zewnętrznego powierzchnia, która od razu rzuca się w oczy. Często stanowi obiekt zazdrości i narzędzie inspiracji dla innych inwestorów. Budowa dachu nie jest jednak prosta. Aby efekt być zadowalający, trzeba wykonać szereg następujących po sobie czynności. Co tak naprawdę decyduje o tym, że dach będzie uchodził za zjawiskowy?

Więźba dachowa

Najbardziej widocznym rezultatem prac na dachu jest oczywiście położona dachówka. Niemniej jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że aby leżała ona idealnie, decyduje o tym już etap zakładania więźby. Więźba zasadniczo podzielona jest na dwie kategorie. Więźbę klasyczną oraz więźbę wiązarową. W pierwszym przypadku ma się do czynienia z drewnem przygotowywanym w tartaku. Poddawane jest ono tam obórce wymiarowej, którą dookreśla projekt oraz długościowej, wraz z uwzględnieniem naddatków ciesielskich. Jest to bardzo sprawdzone rozwiązanie, stosowane tak naprawdę od zawsze. Do zakresu obowiązków cieśli należy wtedy ułożenie poszczególnych elementów w całość. Mowa tu o murłatach, krokwiach, jętkach, mieczach i słupach. W drugim przypadku, na plac budowy przyjeżdżają już gotowe, poskładane elementy, które dopasowane są idealnie pod konkretny dach.

Więźby wiązarowe mają przede wszystkim jedną zaletę. Jest nią niesamowita lekkość. Ciężar przekazywany na elementy nośne jest znacznie mniejszy, co może przyczynić się do wydłużenia eksploatacji budynku. Więźby wiązarowe mogą być zaprojektowane zarówno do pokryć ciężkich, jak i lekkich. Aby mieć pewność, że zamówiony materiał będzie najwyższej jakości, warto zaufać profesjonalistom. Zdecydowanie należy do nich firma Galena, która dzięki ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia swoim klientom do najwyższej jakości więźb wiązarowych. Usługi obejmują nie tylko sprzedaż, ale również transport i montaż więźby. Dzięki temu klienci zyskują możliwość obsługi kompleksowej. Co jeszcze decyduje o tym, że dachówka będzie leżała idealnie?

Przygotowanie połaci dachowej

Po zamontowaniu więźby przychodzi czas na realizację innych zadań. W zależności od wybranej technologii dach może mieć pełne deskowanie lub nie. Od tego zależała będzie również warstwa wstępnego krycia. Na dachach deskowanych będzie to papa, na tych bez deskowania – membrana dachowa. Najważniejszym etapem, jeżeli chodzi o efekt wizualny dachu, jest łatowanie połaci. Jeżeli coś pójdzie źle na tym etapie, nawet najlepsze wiązary dachowe nie będą w stanie załagodzić sytuacji.

Łatowanie to proces polegający na rozbiciu drewnianych listewek, nazywanych kontrłatami i łatami dachowymi, w taki sposób, aby stworzyć dla dachówek stelaż. Następnie przystępuje się do opierzenia dachu. Kładzenie dachówki następuje na samym końcu.

Opracowanie:
Police, św. Piotra i Pawła 10
tel. 601 178 286
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz