Przepis na guacamole, czyli pastę z awokado

Przepis na guacamole, czyli pastę z awokado

Guacamole, czyli pastą z awokado, zajadano się już w czasach azteckich. Wówczas nazywano je „ahuaca-mulli” i uznawano za afrodyzjak oraz nieodłączną część diety. Nic w tym dziwnego – awokado zawiera bowiem wiele cennych składników odżywczych, które warto wprowadzić do swojej diety. Jesteś fanem kuchni meksykańskiej? Lubisz pasty podawane na zimno? Przeczytaj, jak zrobić guacamole.

Strony www Strony www

Guacamole i Aztekowie

Guacamole było znane już Aztekom. Wówczas nazywano je „ahuaca-mulli” i uznawano za afrodyzjak oraz nieodłączną część diety. Awokado było rozcierane z sokiem z dojrzałych pomidorów oraz solą w kamiennych moździerzach, które w Meksyku używane są do dzisiaj.

W późniejszych latach Hiszpanie, zachęceni powszechnym wśród Azteków przekonaniem o tym, że awokado działało jak afrodyzjak, chętnie włączyli je do swojej diety. To właśnie wtedy nazwa „ahuaca-mulli” przeistoczyła się w „guacamole”. Zmianie uległa też lista składników salsy – z czasem poszerzono ją o cebulę, kolendrę i limonkę.

Obecnie guacamole składa się z awokado z dodatkiem soli i soku z limonki. Możemy do niego dodać również takie dodatki, jak pomidor, papryczka chili czy oliwa z oliwek.

Serce guacamole. Jakie awokado wybrać?

Bazowym składnikiem guacamole jest awokado. Owoc, który wybieramy do zrobienia pasty, powinien być dojrzały i miękki, o maślanym wnętrzu. Skórka powinna łatwo odchodzić od miąższu. W polskich sklepach najczęściej dostępne są lekko twardawe owoce, które potrzebują jeszcze kilku dni, by dojrzeć. Po kupieniu najlepiej odłożyć je na parapet lub w ciepłe miejsce.

Do przygotowania guacamole można użyć dowolnej odmiany awokado, jednak najlepsze będzie z dodatkiem awokado Hass, o delikatnie orzechowym posmaku. Ta odmiana charakteryzuje się chropowatą, brązową lub fioletowo brązową skórką. Awokado Hass jest bardziej kremowe i smaczniejsze, niż zwykłe awokado.

Po przekrojeniu awokado najlepiej zjeść w całości, inaczej miąższ zacznie być brązowawy i nie będzie już tak smaczny. Jeśli chcesz, by połówka awokado dłużej zachowała świeżość, schowaj je do lodówki razem z pestką.

Przepis na klasyczne guacamole

Guacamole można przygotowywać w różnych postaciach. Do zrobienia klasycznej wersji salsy będziemy potrzebować:

  • 1 awokado,
  • limonkę,
  • pół ząbka czosnku,
  • ćwierć małej czerwonej cebuli,
  • kawałek papryczki chili,
  • świeżą kolendrę,
  • sól i pieprz do smaku.

Najpierw przygotuj dodatki: utrzyj czosnek, pokrój w drobną kostkę cebulę, papryczkę i listki kolendry. Awokado przekrój na pół i usuń pestkę. Miąższ wydrąż łyżką, przełóż do miseczki i skrop sokiem z limonki. Dzięki temu miąższ nie ściemnieje i zachowa swój zielony kolor.

W oryginalnych przepisach awokado się nie miksuje, a rozgniata widelcem lub nożem. Owoc należy rozgnieść na niejednorodną papkę, do której następnie trzeba dodać czosnek, cebulę, papryczkę oraz kolendrę. Na koniec gotową pastę doprawiamy solą i pieprzem.

Z czym jeść guacamole?

W Meksyku guacamole spożywa się z plackami tortilla, nachosami czy quesadillas. Jeśli nie jesteś fanem meksykańskiej kuchni, pastą z awokado możesz posmarować grzanki skropione oliwą z oliwek lub wykorzystać ją do zrobienia pysznych tostów francuskich z awokado i jajkiem w koszulce.

Guacamole będzie też świetnie smakować jako dip serwowany do grillowanych mięs i ryb lub jako farsz do faszerowanych jajek (np. na Wielkanoc).

Na imprezach jako przystawka sprawdzą się krakersy posmarowane guacamole lub warzywne spring rollsy z jego dodatkiem. Jeśli lubisz amerykańską kuchnię, z pewnością posmakują ci burgery z dodatkiem tej meksykańskiej salsy.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz