Materiał Partnera

Przenośniki grawitacyjne – wykorzystanie w przemyśle

Przenośniki grawitacyjne – wykorzystanie w przemyśle

Przenośniki, jak łatwo się domyślić, służą do przenoszenia różnego typu materiałów i produktów. Najczęściej dzięki ich wykorzystaniu możliwy jest transport materiałów sypkich, drobnych, ziarnistych, bryłowych, a nawet tych wyjątkowo gorących. Jeśli chcesz się dowiedzieć, do czego najczęściej się je wykorzystuje i jak wiele mają zastosowań, to zapraszamy do lektury.

Czym są przenośniki?

Najprościej mówiąc, są to urządzenia transportowe zazwyczaj wykorzystywane w halach produkcyjnych, głównie do transportu gotowych produktów, pojedynczych przedmiotów lub półfabrykatów z jednego miejsca w drugie. Ich zastosowanie jest niezbędne między innymi w kopalniach kruszywa na placach budowy albo w magazynach oraz składowiskach. Pozwalają one na transport w poziomie, w pionie, a także pod różnym kątem nachylenia. Napędzane są zazwyczaj silnikami elektrycznymi, a do ich głównych elementów zalicza się:

 • Ramę/konstrukcję wsporczą.
 • Zespół napędowy.
 • Jednostkę transportującą.
 • Zespół kierujący i napełniający.
 • Układ załadunkowy i wyładunkowy.

Rodzaje przenośników

Z racji szerokiego zastosowania istnieje wiele rodzajów przenośników, które wykorzystywane są do poszczególnych zadań. Podstawowym podziałem jest rozróżnienie na:

1. Przenośniki cięgnowe, czyli te, na których ładunki transportowane są za pomocą taśmy lub łańcucha i wyróżniamy tu takie typy jak:

 • przenośniki taśmowe – materiał znajduje się bezpośrednio na taśmie, wykorzystuje się je do transportu materiałów sypkich i ładunków drobnicowych takich jak kartony czy worki.
 • przenośniki członowe — wykorzystywane w trudnych warunkach, przy bardzo wysokich temperaturach. Ładunki przemieszczane są za pomocą taśmy, do której przymocowane są np. skrzynie.
 • Kubełkowe – inaczej zwane czerpakowymi. Pracują w obwodzie zamkniętym, a materiał jest transportowany w kubełkach przymocowanych do taśmy.
 • Zabierakowe – tutaj jako cięgno wykorzystywany jest łańcuch lub lina stalowa. Dzieli się je na zgrzebłowe, zgarniakowe, talerzowe oraz zaczepowe podłogowe.

2. Przenośniki bezcięgnowe, czyli takie, na których ładunki przemieszczają się za pomocą innego organu roboczego niż cięgno, wśród nich możemy wymienić:

 • przenośniki wałkowe – przewóz odbywa się na wałkach wykonanych najczęściej z rur stalowych osadzonych obrotowo na osiach.
 • przenośniki śrubowe – inaczej zwane ślimakowymi. Tranzyt odbywa się najczęściej w zamkniętej obudowie w postaci stalowej rury. Wykorzystywane do ładunków sypkich lub pylistych.
 • przenośniki wstrząsowe — stosowane najczęściej w przemyśle chemicznym, spożywczym oraz jako dozowniki.

Przenośniki do transportu produkowane są przez firmy takie jak Premo-Wrocław L. Osiński z Wrocławia. Dzięki doświadczeniu oraz ogromnej wiedzy pracowników pozwalają na transport różnego rodzaju materiałów i gwarantują niezawodną pracę przez długi czas.

Opracowanie:
Wrocław, Długa 11/13
tel. 71 355 38 63
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz