Materiał Partnera

Przemysłowa rola ustawiaczy narzędziowych

Przemysłowa rola ustawiaczy narzędziowych

Narzędzia, które są wykorzystywane do obróbki rozmaitego rodzaju tworzyw, muszą mieć odpowiednie parametry, ale być także właściwie ustawione, skonfigurowane i zainstalowane. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż powinny być optymalnie przystosowane do produkcji określonych elementów. W tym celu w fabrykach oraz w zakładach produkcyjnych wykorzystuje się ustawiacze narzędziowe.

Rola ustawiaczy narzędziowych

Zastosowanie ustawiaczy narzędziowych pozwala w znaczny sposób skrócić czasy międzyoperacyjne, związane z pomiarem i ustawianiem narzędzi na maszynie.

W przypadku produkcji małoseryjnej lub jednostkowej, narzędzia z magazynu maszyny mierzone są i ustawiane na naszych przyrządach, co pozwala na dużą oszczędność czasu na maszynie. Ułatwia to ustawienie narzędzi nastawnych, wytaczadeł, rozwiertaków nastawnych, pomiar narzędzi profilowych. Zastosowanie przyrządów ustawiających daje też inne, o wiele większe korzyści, np. dzięki stosowaniu przesyłu danych czy identyfikacji narzędzi zmniejszamy ryzyko kolizji na maszynie, a dzięki ustawionym i pomierzonym narzędziom wydłużamy żywotność korpusu, płytek, wytrzymałość i trwałość narzędzi – wyjaśnia ekspert z firmy Zoller, zajmującej się wytwarzaniem przyrządów do pomiaru, ustawiania i kontroli narzędzi skrawających.

Dzięki zintegrowanym systemom do zarządzania gospodarką narzędziową przyrządy pozwalają na optymalizację przepływu informacji o narzędziach, co również przekłada się na obniżenie kosztów zakupu narzędzi. Przyrządy pozwalają również na wstępną kontrolę narzędzi, przez co możliwe jest sprawdzanie i selekcjonowanie dostawców, a tym samym użycie tylko dobrych narzędzi. W tym celu w fabrykach oraz w zakładach produkcyjnych wykorzystuje się ustawiacze narzędziowe.

Do czego służą ustawiacze narzędziowe?

Ustawiacz narzędziowy to urządzenie, które jest nieocenione podczas ustawiania i pomiaru narzędzi. Podczas pracy wykorzystuje układ optyczny i oprogramowanie wraz z komputerem do analizy i obróbki obrazu.

Ustawiacze narzędziowe umożliwiają dokonanie pomiaru podstawowych cech narzędzia takich jak jego wysokość, średnica, promień naroża oraz kąty przystające ostrza, parametry bicia promieniowego lub osiowego, zużycia oraz pozwala na wyznaczenie maksymalnego profilu narzędzia wieloostrzowego. Niektóre z urządzeń wyposażone są w napędy, dzięki czemu pomiary i ustawianie są zautomatyzowane. Ustawiacze są powszechnie wykorzystywane do pomiaru i ustawiania narzędzi skrawających, używanych do produkcji form, matryc, wykrojników, jak również używane przez firmy z przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, energetycznego. Są niezastąpione w przypadku bardzo dokładnej obróbki wykończeniowej z użyciem narzędzi kształtowych i profilowych.

Nowoczesne przyrządy ustawczo-pomiarowe są zbudowane modułowo i pozwalają na rozszerzenie możliwości o opcje związane z mocowaniem narzędzi (mocowanie w oprawkach termokurczliwych), czy związane z wymaganiami klienta (pomiar z użyciem macek, kontrola geometrii narzędzi za pomocą drugiej kamery). Niezwykle istotną rolę są opcje związane komunikacją z maszynami i przesyłaniem zmierzonych parametrów do maszyny, a także rozbudowa o systemy do zarządzania gospodarką narzędziową.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz