Materiał Partnera

Przemysł spożywczy technologią i maszynami stoi.

Przemysł spożywczy technologią i maszynami stoi.

Automatyzacja i robotyzacja oraz stale unowocześniane maszyny i linie produkcyjne w przemyśle spożywczym, stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Specyfika wytwarzanych produktów, pozwalających zaspokajać podstawowe potrzeby żywieniowe człowieka, sprawia, że branża ta jest jedną z najbardziej konkurencyjnych i technologicznie rozwiniętych. Działania te mają bezpośredni wpływ na wydajność produkcji i zredukowanie kosztów przedsiębiorstwa.

Linia produkcyjna to podstawa

Sektor spożywczy w Polsce obejmuje swoim zasięgiem różnego rodzaju działalność produkcyjno-przetwórczą. Współczesne wymagania konsumentów sprawiają, że stopień przetworzenia produktów wytwarzanych w ramach tej branży może być bardzo zróżnicowany – od wyrobów przetworzonych w niewielkim stopniu, po te, których wytworzenie wymaga zaawansowanych procesów technologicznych. W każdym z tych przypadków niezbędne jest odpowiednie projektowanie linii produkcyjnych. Producenci maszyn, tacy jak Scorpion PPUH Stasik Tadeusz z Rozdrażewa, wykorzystywanych w procesach produkcyjnych, muszą liczyć się z faktem, że branża spożywcza jest niezwykle wymagająca w stosunku do dostarczanych przez nich urządzeń. Powinny one spełniać wiele, często restrykcyjnych norm, które są narzucane przez prawo, a mają na celu zabezpieczyć konsumenta przed ryzykiem zachorowania po spożyciu produktów końcowych. Dlatego też produkcja maszyn dla branży spożywczej wymaga zastosowania materiałów, które nie wchodzą w reakcje chemiczne z danymi produktami spożywczymi oraz środkami używanymi do czyszczenia. Trzeba także zwracać szczególną uwagę na to, aby maksymalnie zminimalizować ryzyko gromadzenia się na nich zabrudzeń oraz występowania korozji. Należy również pamiętać, że prawidłowe rozplanowywanie maszyn produkcyjnych w samym miejscu produkcji powinno uwzględniać przede wszystkim: kolejność procesów technologicznych, ergonomię miejsca pracy, strukturę i kierunek procesów produkcyjnych, efektywność wykonywanych zadań, a także możliwość dalszej rozbudowy lub modernizacji.

Na co zwracać uwagę

Elementy wchodzące w skład linii produkcyjnej w głównej mierze uzależnione są od specyfiki zakładu. Niemniej jednak, maszyny i urządzenia produkcyjne wykorzystywane na różnych etapach procesów technologicznych, najczęściej są intensywnie eksploatowane – nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych rozwiązań? Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, by wszystkie elementy linii produkcyjnej były ze sobą zgodne, a także kompatybilne. Po drugie, zarówno same maszyny wykorzystywane na linii produkcyjnej, jak i poszczególne jej elementy, jak choćby taśmy wykorzystywane do transportu, powinny być wykonane z możliwie jak najbardziej trwałych materiałów. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko uszkodzenia oraz wydłużymy żywotność poszczególnych urządzeń, a co za tym idzie zmniejszy częstotliwość awarii i konieczności dokonywania wymian czy napraw. Niebagatelną rolę odgrywa także wybór producenta maszyn produkcyjnych. Sprawdzona marka to zazwyczaj również gwarancja solidności, a także pomocy serwisowej w przypadku niespodziewanej awarii lub potrzeby modernizacji.

Współcześni konsumenci oraz konkurencja rynkowa, a także instytucje nadzorujące wywierają na producentów żywności presję, aby zapewniali jej jakość oraz bezpieczeństwo produkcji, zwiększali wydajność oraz poprawiali elastyczność produkcji, jednocześnie utrzymując rentowność dzięki ograniczaniu jej kosztów. Wynikiem tych działań jest coraz większa rola jaką odgrywa automatyzacja oraz robotyzacja. To właśnie dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązań zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć wymagane cele.

Opracowanie:
Rozdrażew, Krotoszyńska 74
tel. 62 722 14 74
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz