Artykuł sponsorowany

Przekształcenie strychu na poddasze użytkowe

Przekształcenie strychu na poddasze użytkowe

Prace w zakresie adaptacji poddasza pozwalają na użytkowanie strychu w sposób niemalże dowolny. Przede wszystkim najwyżej położone pomieszczenie w domu może być zamieszkiwane, co jest doskonałą możliwością na znaczne zwiększenie powierzchni użytkowej budynku. Przekształcenie strychu na poddasze użytkowe wymaga jednak wykonania szeregu prac z tym związanych – jakich dokładnie?

Dlaczego przy adaptacji poddasza ważne jest jego docieplenie?

Strych, który ma zostać przekształcony na poddasze użytkowe, powinien być przede wszystkim komfortowy dla przyszłych użytkowników pod względem termicznym. Oznacza to odpowiednie docieplenie dachu, co wykonuje się najczęściej z użyciem wełny mineralnej. Prace dociepleniowe w najwyżej położonym pomieszczeniu dachu pozwalają również wyciszyć wnętrza poddasza użytkowego. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy na jako pokrycie zastosowano blachodachówkę – może być ona dość głośna przy intensywnych opadach deszczu.

Należy pamiętać jednak o konieczności uzyskania pozytywnej decyzji odnośnie przekształcenia strychu na poddasze użytkowe. Dopiero po złożeniu stosownego wniosku i jego korzystnym dla inwestora rozpatrzeniu powinniśmy rozpocząć prace w tym zakresie. Zalicza się do nich również przygotowanie ścian w taki sposób, by wyglądały one estetycznie. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż płyt gipsowo-kartonowych, które zasłaniają więźbę dachową oraz zastosowane docieplenie. Tak przygotowane ściany gotowe są do dalszego wykończenia – co się z tym wiąże?

Jak przebiega wykończenie poddasza użytkowego?

Docieplony i odpowiednio przygotowany strych, który formalnie stał się poddaszem użytkowym, może być wykończony dokładnie tak, jak inne pomieszczenia w domu. Oznacza to realizację prac w zakresie wykonania gładzi gipsowych na ścianach, a następnie przeprowadzenia malowania, tapetowania czy układania glazury. Zakład Budowlany Tadeusz Cholewa wykonujący adaptacje poddasza będzie w stanie zadbać też o ułożenie nowej podłogi czy montaż sufitów podwieszanych, o ile pozwala na to konstrukcja dachu.

Trzeba mieć na uwadze konieczność występowania określonej liczby okien dachowych na poddaszu użytkowym. Warto uwzględnić je już na etapie wznoszenia budynku. Późniejsze modyfikacje pokrycia mogą być dość trudne, jednak również i pracami dekarskimi zajmą się specjaliści od kompletnej adaptacji poddasza. Wyprowadzając najważniejsze instalacje do najwyższego pomieszczenia domu, fachowcy zakończą przekształcanie strychu w poddasze użytkowe, gotowe do zamieszkania przez użytkowników domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz