Przeglądy rejestracyjne samochodów w SKP SYLGLAS

Przeglądy rejestracyjne samochodów, podczas których wykonywana jest analiza techniczna pojazdu, służą do dopuszczania ich do użytku drogowego. Muszą one zatem być przeprowadzane w niezależnych warsztatach diagnostycznych z urzędowymi uprawnieniami. Stanowią je podstawowe oraz okręgowe stacje kontroli pojazdów. Przykładem jest SKP SYLGLAS z miejscowości Łazy. Specjaliści tej stacji zdradzają w dalszych częściach artykułu, na czym polegają przeglądy rejestracyjne, dla kogo są obowiązkowe i ile kosztują. Czytelnicy dowiedzą się również, kiedy należy stawić się na badanie auta osobowego w PSKP lub OSKP.
Czym jest badanie rejestracyjne?
Badanie rejestracyjne samochodu osobowego to nic innego jak kompleksowy przegląd auta, który wykonywany jest przez niezależnych ekspertów ze stacji kontroli pojazdów. Ośrodki takie wyposażone są bowiem w nowoczesną technologię diagnostyczną i posiadają urzędowe uprawnienia do wykonywania przeglądów. Te ważne są zaś z kilku względów. Po pierwsze badanie rejestracyjne samochodu potwierdza, iż dany pojazd może poruszać się po drogach publicznych bez narażenia uczestników ruchu na niebezpieczeństwo. Po drugie dzięki takim przeglądom można wykryć niewielkie usterki, których naprawa w późniejszym czasie byłaby kosztowniejsza. Badanie rejestracyjne jest też ważne dla osób kupujących używane auta. Jak tłumaczy jeden z pracowników SKP SYLGAS:
Podczas badania sprawdzamy numer VIN pojazdu i jego status prawny, a to ważne jest dla potencjalnego kupującego. Po przeglądzie ma on również pewność, że wybrał samochód bezpieczny i zdolny do jazdy.
Jak często należy wykonywać badanie rejestracyjne auta?
Na ogół badania rejestracyjne samochodów osobowych wykonuje się raz w roku, czyli przed upływem ważności poprzedniego przeglądu. Specjaliści z SKP SYLGAS dodają, że taki obowiązek jest narzucony na właścicieli aut, które użytkowane są dłużej niż pięć lat. Rzadziej badania rejestracyjne muszą wykonywać kierowcy poruszający się pojazdami nowszymi. Jakich terminów muszą oni przestrzegać?
Po pierwszym zarejestrowaniu nowego samochodu na badanie rejestracyjnie należy się nim stawić po upływie trzech lat. Następne wizyta w stacji kontroli pojazdów takiej jak SYLGLAS musi odbyć się po dwóch latach, a kolejne już każdego roku. Podkreślić jednak trzeba, że przepisy uwzględniają również kilka wyjątków. Niezależnie od rocznika auta, wszystkie taksówki, pojazdy uprzywilejowane, pojazdy szkół jazdy i WORD-u, a także pojazdy z instalacją LPG lub CNG muszą być badane pod kątem technicznym co 12 miesięcy. Tyczy się to też samochodów zabudowanych samodzielnie czy tych wykorzystywanych do zarobkowego transportu ludzi.
Jak wygląda przegląd rejestracyjny pojazdów?
Przegląd rejestracyjny samochodu osobowego rozpoczyna się od sprawdzenia dowodu rejestracyjnego oraz uiszczenia opłaty. Wedle obowiązujących przepisów kierowca musi dokonać płatności przed wykonaniem badania i to w formie elektronicznej. Obecnie koszt badania rejestracyjnego auta osobowego wynosi 99 złotych, a analiza jego stanu technicznego trwa kilka minut. Co specjaliści ze stacji kontroli pojazdów sprawdzają w tym czasie?
Pracownicy SKP SYLGAS wyjaśniają, że podczas badania rejestracyjnego sprawdzane są wszystkie najważniejsze podzespoły i układy samochodu: ogumienie, oświetlenie, hamulce, pasy bezpieczeństwa, obowiązkowe wyposażenie, układ wydechowy, układ kierowniczy. Ponadto stacja kontroli pojazdów sprawdza poziom emitowanych spalin. Kierowcy poruszający się autami z instalacjami gazowymi są też zobowiązani do badania dodatkowego, weryfikującego między innymi sprawność oraz szczelność butli z gazem. Taka analiza wymaga uiszczanie wyższej opłaty.