Artykuł sponsorowany

Przeglądy okresowe budynków. Co warto wiedzieć?

Przeglądy okresowe budynków. Co warto wiedzieć?

Okresowe przeglądy budynku leżą w kompetencji każdego właściciela lub też zarządcy budynku. Przecież każdemu z nas zależy na bezpieczeństwu. Ponadto za niewykonanie okresowego przeglądu budynku mogą grozić kara, gdyż jest to uregulowane prawnie. Dlatego warto wiedzieć z jaką częstotliwością powinniśmy poddać nasz budynek badaniom, lub też kto może przeprowadzić taką techniczną kontrolę?

Uregulowane prawnie

Przepisy jasno określają sposób w jaki powinniśmy dbać o budynki. Nakazują one właścicielom oraz zarządcom zlecenie przeprowadzenia przeglądu budynku wykwalifikowanym osobom, o czym mówi na przykład artykuł 62 Prawa budowlanego. Dodatkowo, zobowiązani jesteśmy do natychmiastowej naprawy potencjalnie wykazanej usterki, która stanowiłaby zagrożenie życia, zdrowia, bądź też bezpieczeństwa mienia – o tym uprzedza nas artykuł 70 ustawy 1. Natomiast zgodnie z artykułem 64 ustawy 1 oraz ustawy 3 Prawa budowlanego, każdy właściciel lub zarządca budynku mieszkalnego wielorodzinnego jest zobligowany do prowadzenia książki obiektu budowlanego, która służy rejestrowaniu badań, kontroli stanu technicznego, remontów i przebudów, które zostały wykonane podczas użytkowania obiektu. Jednak to nie wszystko, istnieje nakaz (artykuł 64 ustawy 3 Prawa budowlanego) udostępnienia niezbędnych dokumentów przedstawicielom organów upoważnionych do kontroli utrzymania obiektów budowlanych w odpowiednim stanie technicznym oraz przestrzegania obowiązujących w budownictwie przepisów. Należy udostępnić wgląd do następujących dokumentów: protokołów z kontroli obiektu, oceny i ekspertyzy dotyczących jego stanu technicznego, opracowania projektowe i dokumenty techniczne robót budowlanych wykonanych w obiekcie w toku jego użytkowania oraz dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą.

Co ile lat?

W przepisach możemy napotkać kilka rodzajów obowiązujących kontroli, które opisują zakres i częstotliwość ich wykonania. Choć bez względu na to, co ile lat musimy wykonać badanie oraz jak dokładne musi być, warto jest zaangażować sprawdzoną firmę, jak na przykład Alfarem, posiadającą bogate doświadczenie i służące dobrą radą.

  • Kontrole raz w roku – przynajmniej raz w roku musimy sprawdzić stan techniczny następujących instalacji: gazowych (zaczynając od kurka głównego oraz urządzeń domowych), przewodów kominowych (wliczamy w to kominy dymowe, spalinowe i wentylacyjne) oraz tych służących ochronie środowiska (szamba, śmietniki, przydomowe oczyszczalnie ścieków). Kontrole te są skierowane do posiadaczy domów jednorodzinnych i letniskowych, obiektów budownictwa zagrodowego, lub też budynków gospodarczych.

  • Kontrole raz na dwa lata – co dwa lata niezbędnym jest sprawdzenie kotła w każdym budynku.

  • Kontrole raz na pięć lat – co pięć lat natomiast należy sprawdzać stan techniczny, sprawność i bezpieczeństwo całego budynku (w tym instalacji elektrycznej i urządzeń chłodniczych).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz