Artykuł sponsorowany

Przegląd techniczny, czy badanie techniczne?

Przegląd techniczny, czy badanie techniczne?

Czy przegląd techniczny samochodu i badanie techniczne samochodu to jedno i to samo? W języku potocznym często zdarza nam się używać tych pojęć zamiennie, a tym czasem według przepisów ruchu drogowego, oznaczają one zupełnie inne procedury. Czym się różnią? Jak się do nich przygotować? Co robić jeśli którejś z nich się nie przejdzie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Czym różni się przegląd samochodu od jego badania technicznego?

Okresowy przegląd techniczny pojazdu, to kontrola jego stanu technicznego, zalecana przez producentów aut. Jej celem jest także wymiana części eksploatacyjnych samochodu w miarę ich zużywania. Można ją realizować w każdym serwisie samochodowym, a jeśli mamy samochód nowy, to najlepiej wybrać serwis autoryzowany danej marki. Badanie techniczne pojazdu natomiast jest to procedura wymagana przepisami prawa, przeprowadzana w licencjonowanych okręgowych stacjach kontroli pojazdów i bez jej przejścia auto nie może poruszać się po drogach.

Jak przygotować się do badania technicznego?

Jeśli zbliża się termin przeprowadzenia badań technicznych auta, powinieneś wykonać zalecone badanie przed upływem tego terminu, by uniknąć dodatkowych opłat. Wykryte w samochodzie usterki trafiają do centralnej bazy danych, a jeśli są na tyle poważne, że zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu. Na naprawę usterek masz 14 dni i jeśli przystąpisz do ponownego badania przed upływem tego terminu, uiścisz jedynie opłatę manipulacyjną. Jeśli przekroczysz termin, będziesz musiał zapłacić jak za pełne badanie.

Co obejmuje badanie techniczne?

Podczas badania technicznego auto zostaje zidentyfikowane po numerze VIN, diagnosta w stacji kontroli pojazdów Moto Car sprawdza jego wyposażenie, ponieważ niektóre instalacje, jak na przykład instalacja LPG wymaga przejścia dodatkowych procedur, a następnie przeprowadza kontrolę działania poszczególnych systemów pojazdu, takich jak hamulce, układ kierowniczy, zawieszenie i inne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz